Dolar je tako oslabio oko jedan posto prema euru, koji trenutno iznosi 1,2272 dolara. Približno toliko spustio se i prema jenu, te trenutno stoji 110,53 jena.
Analitičari kažu da su jučer objavljeni podaci s američkog tržišta rada i rastu bruto domaćeg proizvoda razočarali ulagače i potaknuli prodaje dolara, nakon što je u očekivanju skorog rasta kamatnih stopa u SAD-u američka valuta postala privlačnija za ulaganja. Ulagači sada čekaju nove gospodarske pokazatelje, i to onaj o proizvođačkim aktivnostima i potrošačkom povjerenju.
"Ono što vidimo je reakcija na jučerašnje slabije od očekivanja podatke za svibanj, što je smanjilo očekivanja porasta američkih kamatnih stopa", kazao je Shahab Jalinoos, valutni strateg u ABN Amro. "No, danas još trebamo vidjeti neke važne pokazatelje".
Tržište još čeka i podatak o američkoj zaposlenosti u svibnju kako bi dobilo nove smjernice glede brzine mogućeg podizanja kamatnih stopa u SAD-u. "Nakon što je jačao uslijed očekivanja rasta kamatnih stopa i snažnog oporavka američkog gospodarstva, dolar ostaje u fazi usklađivanja", kazao je Mitsuru Yaguchi, ekonomist u Mitsubishi Securities u Tokiju.
Cijene nafte blizu rekordno visokih razina također su izazvale zabrinutosti da bi američki gospodarski rast mogao usporiti i odgoditi povećanje kamatnih stopa. No, cijene nafte danas su se spustile ispod 40 dolara pred sastanak Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) idući tjedan, kada bi kartel trebao odlučiti o povećanju isporuka sirove nafte.
Od važnijih podataka iz eurozone očekuju se preliminarni harmonizirani indeks potrošačkih cijena u svibnju, čiji se rast procjenjuje u visini 2,4 posto na godišnjoj razini. Euro je danas ostao gotovo nepromijenjen prema jenu, u visini 135,63 jena.