"Nije bilo epidemioloških podataka koji bi ukazivali na moguću izloženost goveđim tkivima. Klinička slika i tijek bolesti nisu odgovarali slici nove varijante Creutzfeld-Jakobove bolesti (vCJ), koja se povezuje s bolesti 'ludih krava' ", ističe se u priopćenju koje je potpisao državni tajnik u Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi prof. dr. sc. Velimir Božikov.
Također se navodi kako je "pacijentica na zahtjev roditelja otpuštena kući 28. svibnja 2004. na daljnju kućnu njegu. Roditeljima je rečeno da se u bilo kojem trenutku mogu vratiti na liječenje u Kliniku za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević".
U priopćenju se podsjeća kako je "klasična, odavno poznata Creutzfeld-Jakobova bolest, raširena diljem svijeta, a kod dijela oboljelih nastaje spontano, dok se kod dijela radi o posljedici medicinskih zahvata, najčešće neurokirurških operacija. Ova je bolest do sada registrirana i u Hrvatskoj, a od 2000. godine, kada se obavezno prijavljuje Službi za epidemiologiju, registrirana su dva pacijenta.
Nova varijanta Creutzfeld-Jakobove bolesti (vCJ) registrirana je u najvećem broju u Velikoj Britaniji, i povezuje se s izlaganjem goveđim tkivima - i to od goveda oboljelih od bovine spongiformne encefalopatije, poznate pod nazivom kravlje ludilo.
Nova varijanta Creutzfeld-Jakobove bolesti (vCJ) nije registrirana u Hrvatskoj.
Malo je vjerojatno da bi oboljenje ljudi (od zaražavanja do oboljenja prolazi desetak i više godina) bilo registrirano u zemlji gdje nema oboljenja registriranih kod goveda, kao što je Hrvatska.
Nova varijanta Creutzfeld-Jakobove bolesti (vCJ) je registrirana isključivo u zemljama gdje ima oboljelih goveda.
Dijagnoza se definitivno postavlja histološkom analizom tkiva nakon smrti.
U Hrvatskoj postoji sustav nadzora nad zdravljem životinja i zdravstvenom ispravnošću hrane, u skladu sa stručnim načelima i najboljom svjetskom praksom, te se ne očekuje da će stanovnici Hrvatske biti značajno ugroženi ako dođe do ulaska infekcije u zemlju", navodi se u priopćenju Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi.
Također se podsjeća da se "bolest ne prenosi od čovjeka na čovjeka".