Projekt nacionalnog udruživanja lokalnih trgovaca krenuo je 1992. iz Mađarske, a mađarska iskustva uspješno su primjenjena u Hrvatskoj, te u još sedam zemalja u tranziciji. rečeno je na konferenciji za novinare.
Vugrić je naveo i kako su povezivanje nacionalnih CBA udruga, CBA Internet stranicu s ponudom tržnih viškova te povezivanje CBA udruga zbog zajedničke nabave robe, u svim zemljama u kojima postoje te udruge, pa tako i u Hrvatskoj, domicilni proizvođači prepoznali kao šansu za povećanje izvoza svojih proizvoda.
No, pitanje je u kojoj su mjeri domaći proizvođači u u stanju iskoristiti te mogućnosti. Od hrvatskih proizvođača samo je Podravka zastupljena u svim CBA zemljama. Najveće izvozne šanse ima tvornica "Sardina" iz Postira, ali je pitanje da li ona može proizvesti dovoljne količine traženih ribljih konzervi. Šanse ima i "Kraš". No, gledajući u cjelini problem je što hrvatski proizvođači ni tehnološki i količinski ne mogu slijediti mogućnosti koje im se pružaju, a iste probleme imaju proizvođači i iz drugih CBA zemalja, istaknuo je Vugrić.
Konferencija će trajati i sutra za kada je predviđeni razgovori s domaćim proizvođačima kao što su Kraš, Podravka, Lura, Koestlin, Saponia i Sardina kako bi se istražile mogućnosti plasmana njihovih proizvoda na tržišta zemalja koje su zastupljene na konferenciji.