"Smatram da moramo zagovarati da projekt ujedinjene Europe po prvi puta u povijesti bude kompletan", rekao je Mesić pojasnivši da to treba učiniti kako se ne bi ponavljale pogreške i podjele iz prošlosti.
"Zato da ne bi raspravljali o promjeni granica, nego o suradnji između granica. Zato da ne bi ratovali za kolektivna ili individualna prava, nego prihvatili i provodili standarde koji će ta prava omogućiti. Zato da nacionalne manjine u svakoj našoj zemlji ne ostanu kao kroz veći dio povijesti marginalizirane, već zaštićene - jer će u ujedinjenoj Europi svaki od nas biti pripadnik ne većine, već jedne europske manjine."
Govoreći o tome što donosi takva proširena Europa, on je rekao da u njoj nestaju i posljednje podjele koje su obilježile europsku povijest. "Razjedinjena europska nacionalna gospodarstva ne mogu biti partneri gospodarskim integracijskim procesima koji se razvijaju oko atlantskog i oko pacifičkog bazena", ustvrdio je.
Također je istaknuo prednost ujedinjene Europe u tome da Crno more, Jadran i Dunav dobiju iste standarde korištenja, ali i zaštite.
"Na čemu moramo ustrajati: ne smijemo postati taoci rokova, već standarda. Sve zemlje članice - i utemeljitelji i 'nove demokracije' - ne smiju pokazati umor od proširenja. Buduće zemlje članice ne smiju pokazati strah od reformi. Zato smatram da rat za 'europsku vokaciju', koji smo vodili u mnogim našim državama, sada dovršimo bitkom za standarde u svakoj našoj državi", poručio je predsjednik Mesić na summitu u Mamai.
Šefovi država podržali su daljnje širenje Europske unije i složili su se da je u interesu zemalja članica te integracije da proces širenja uspije, jer o njemu ovisi sigurnost i stabilnost Europe.