Većina članova ipak je prihvatila Vladino pojašnjenje da je riječ o odredbi kojom bi trebalo zaštititi temeljna ljudska prava i slobode, zajamčene Ustavom, za što je u najtežim slučajevima potrebno ostaviti mogućnost i zatvorske kazne.
"Ne mislim da su novinari neposredno ugroženi takvom odredbom, novinare ugrožava činjenica da potpredsjednik Vlade Andrija Hebrang zove urednicu Dnevnika i zahtijeva da se objavi demantij istinite informacije, prijeteći protuzakonitim uvođenjem PDV-a na rtv-pristojbu", ocijenio je SDP-ovac Nenad Stazić.
Zatražio je da Odbor posebno raspravi taj slučaj, budući da je riječ o "bahatom ponašanju pojedinaca u vlasti i slučaju neviđene presije na javnu televiziju".
Vanjski član, novinar Zdenko Duka pozdravio je ukidanje odredbe po kojoj je glavni urednik mogao kazneno odgovarati za vjerno prenesenu lažnu i uvredljivu izjavu.
Založio se za ukidanje zatvorskih kazni za klevetu, ocjenjujući da će liberalni trend u svjetskim zakonodavstvima dovesti do ukidanja takvih kazni i u drugim državama.
HSP-ovac Tonči Tadić upozorio je da obveza tužitelja da dokaže namjeru klevete ne štiti novinare od kaznenog progona, budući da je Zakon o medijima predvidio da novinar na sudski zahtjev mora odati izvor informacija.
Upozorio je na potrebu kaznenog progona plasiranja računalnih virusa putem Interneta.
S tim se složio i vanjski član Odbora Damir Boras, založivši se da se 'providerima' uvede obveza da tehnološki osiguraju robotsku kontrolu elektroničke pošte.