Sindikati tvrde da se radnici koji su otišli iz Luke i primili otpremnine često zapošljavaju u kooperantskim tvrtkama koje obavljaju lučke poslove, te tako ruše cijenu rada i utječu na povećanje norme. S jedne se strane otpuštaju i umirovljuju prekobrojni, a onda se zapošljavaju kod kooperanata, rečeno je na skupštini.
Izvanrednu skupštinu sazvali su predstavnici Samostalnog sindikata zaposlenika Riječke luke (SSZRL), Nezavisnog sindikata zaposlenika u Riječkoj luci (NSZRL) i Lučkoga slobodnog sindikata (LSS), a odazvalo se više od 90 posto izaslanika.
Jednoglasno je prihvaćeno i da sindikati zatraže smjenu Nadzornog odbora Luke, te da se od ovlaštenih institucija zatraži da utvrde što je uzrokovalo takvo stanje i neaktivnost Hrvatskog fonda za privatizaciju u rješavanju problema.
Od vladajućih struktura zatražili su da radnicima osiguraju dostojna prava i uvjete rada.
Skupština je ovlastila predstavnike sindikata da organiziraju sve sindikalne akcije, među kojima i štrajk najavljen za kraj lipnja, zbog neprovođenja odredaba kolektivnog ugovora. Pregovori o novom kolektivnom ugovoru traju oko šest mjeseci. Sindikati traže veće plaće, a po riječima sindikalista, Uprava je spremna povećati plaće ako se norma poveća za 30 posto.
Predsjednici sindikata Vlatko Mandekić (NSZRL), Roberto Zubčić (SSZRL) i Drago Jelčić (LSS) izvijestili su članove skupštine o nalazima Ureda za državnu reviziju, koji je obavio reviziju pretvorbe i privatizacije Luke Rijeke d.d. U revizijskom izvješću, koje je nedavno prihvatio Hrvatski sabor, među ostalim stoji da postupak pretvorbe Luke Rijeke "nije obavljen u potpunosti u skladu s odredbama Zakona o pretvorbi". Kasniji postupak privatizacije ocijenjen je zakonitim.
Zubčić je istaknuo da radnici traže pravednu privatizaciju te da će - bude li trebalo - Luku i fizički braniti.
Govoreći o poslovanju Luke, podsjetio je da količinu prekrcana tereta ne prate odgovarajući financijski rezultati, te da je Luka prošle godine radila s gubitkom. Istaknuo je da su radničke plaće preniske. Prosječna je neto plaća oko 3000 kuna, a u ostalim tvrtkama koje se bave tom djelatnošću plaće su oko 4700 kuna.
Predstavnici sindikata drže da bi bilo dobro da riječka Gradska uprava uđe u vlasničku strukturu Luke, no, kažu, zasad od gradskih vlasti imaju samo deklarativnu potporu.