Sadašnje stanje u toj industriji, kako je istaknuto, obilježava niska kvaliteta proizvodnje, visoka proizvodna cijena i loš dizajn.
Studija ističe upravo dizajn kao mogući glavni element povećanja konkurentnosti domaće industrije namještaja.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković istaknuo je kako u drvnom sektoru u posljednje vrijeme nema značajnog rasta i izvoza, a uvoz finalnih proizvoda se povećao i to do zabrinjavajućih razmjera.
Podsjetio je kako je Vlada, shvativši problematiku i važnost industrijske prerade drva, donijela Strategiju razvoja industrijske prerade drva i papira s ciljem zaustavljanja negativnih trendova.
Čobanković je istaknuo dizajn kao glavni preduvjet povećanja konkurentnosti spomenute djelatnosti.
Direktorica HDC-a Tatjana Jallard kazala je kako je dizajn integralni dio procesa planiranja, razvoja, upravljanja, proizvodnje i komunikacije te kako proizvođačima o tome nedostaju znanja, a industrijskim dizajnerima manjka praktično iskustvo u proizvodnji.
Da bi se prevladale sadašnje zapreke konkurentnog razvoja hrvatske drvne industrije, kazale je, potrebno je Vladinim mjerama aktivirati rad HDC-a, medijatora između dizajna i gospodarstva, kako bi mogao započeti dugoročni razvoj učinkovite upotrebe dizajna.
Na taj će se način potaknuti razvoj kvalitetnih proizvoda, konkurentnost, izvoz te zaposlenost u drvnoj industriji.
Jallard je istaknula kako su istraživanja pokazala da su dizajnerske usluge trenutno uglavnom orijentirane na dizajn interijera i izložbenog prostora, web-a i grafički dizajn te kako proizvođači smatraju da dizajneri ne prate trendove. Osim toga, 50 posto proizvođača ne poznaje proces dizajna, a njih 35 posto ne pokazuje zanimanje za uključivanje dizajna u poslovanje.
(Hina) xtp yds