Juergen Fritz, direktor istraživačke skupine "Učinci virtualnih svjetova" na sveučilištu u Koelnu kaže da je ta vrsta zaštite djece važnija od zakonskih ograničenja.
On drži da veće probleme izaziva intenzivno igranje igara nego odabir igara s nasilnom tematikom. Intenzivnim igranjem djeca "ostaju u virtualnom svijetu" i nakon prekida igre, a to im može stvoriti teškoće u redovnim društvenim kontaktima, a može doći i do zanemarivanja školskih obveza.
Ako roditelji utvrde da im djeca često i dugo igraju igrice, trebali bi razgovarati s djecom ili čak zajedno s njima odigrati koju igru. U slučaju da igranje dobije "ovisničke karakteristike", roditelji bi trebali ograničiti vrijeme dopušteno za korištenje računala ili ga čak potpuno ukinuti, tvrdi profesor Juergen Fritz.
Znanstvenici upozoravaju da je opsesivno igranje ipak samo signal za teškoće koje se javljaju u stvarnom životu. Djeca obično izaberu igre kao alternativni način postizanja uspjeha do kojeg ne mogu doći u stvarnom životu.
Njemački znanstvenici kažu da se ipak veliki broj problema sa intenzivnim igranjem s vremenom riješi sam od sebe - kad se djeca zaljube igre im postaju sve manje važne.