To je puko podmetanje, izjavio je Račan novinarima u Hrvatskom saboru.
Tom u prilog naveo je da je za koalicijske vlasti izmjenjen Zakon o naknadi za imovinu oduzetu za komunističke vlasti nakon što je Ustavni sud ukinuo neke njegove odredbe i upozorio da ne može biti diskriminacije u obeštećenju onih koji nisu hrvatski državljani.
U Zakon je tada, dodao je, ugrađeno da prijašnji vlasnik nema pravo na naknadu u slučaju kad je to pitanje riješeno međudržavnim sporazumom, odnosno da iznimno, to pravo mogu steći stranci, ako se to utvrdi (novim) međudržavnim sporazumom.
Potvrdio je da su dok je bio premijer održana dva kruga pregovora s Austrijom, no da sporazum nije postignut. "Može se pregovarati i 200 godina", a pitanje je hoće li to završiti sporazumom s velikim materijalnim obvezama, rekao je Račan, ocjenivši da je sklapanje sporazuma s Austrijom loš potez koji nije trebalo povući.
"Nije ni moralno, ni pošteno, ni nacionalno sklapati sporazume kojima će Hrvati obeštetiti strane državljane kojima je komunistička vlast oduzela imovinu, bez da se istodobno ne otvori pitanje obeštećenja Hrvata koji su stradali u npr. logorima drugih država.
Tko će njih obeštetiti, upitao je šef SDP-a.
Upozorava da se ne može odšteta platiti samo jednoj državi, ne i drugima, odnosno da se u tom slučaju otvara Pandorina kutija i mogu se javiti i Poljaci, Česi, Slovaci, Srbi.
Najavljuje da osobno neće glasovati za zakon kojim bi se potvrdio sporazum s Austrijom, a za čije donošenje Saboru treba dvotrećinska većina, odnosno 101 zastupnički glas.
Na novinarsko pitanje da bi to (neizglasavanje) premijeru Ivi Sanaderu moglo poslužiti kao alibi, odgovorio je da ga to ne bi iznenadilo.