"Pojavila se teza da je ovaj sporazum parafiran, odnosno dogovoren upravo kao nekakva trgovina za jači angažman Republike Austrije oko otvaranja pregovora EU s RH. To je potpuno kriva teza, ona je potpuno netočna, budući da su pregovori između RH i Republike Austrije po ovom pitanju završili 4. travnja 2005., a trajali su sedam godina", istaknula je ministrica.
Ona je rekla da je konferenciju za novinare sazvala "zbog nejasnoća koje su se ovih dana pojavile u medijima i nekih krivih informacija koje kolaju".
Ministrica je podsjetila da je 2002. godine Sabor donio izmjene i dopune Zakona o naknadi za oduzetu imovinu kojima je propisao mogućnost sklapanja međunarodnih sporazuma temeljem kojih strane fizičke i pravne osobe mogu ostvariti pravo na denacionalizaciju. To je omogućio Ustavni sud RH koji je u travnju 1999. ukinuo odredbe prema kojima stranci nisu imali pravo na povrat imovine koju su posjedovali u Hrvatskoj.
Govoreći o sporazumu s Austrijom, koji je Hrvatska već parafirala, a Austrija bi trebala uskoro, Škare Ožbolt je rekla da su pregovori započeli prije punih sedam godina. Ona je kazala da ih je hrvatska Vlada formalizirala 24. travnja 2003. kada je donijela odluku o osnivanju Povjerenstva za obavljanje priprema potrebnih za pokretanje postupka za sklapanje bilateralnog ugovora.
Sredinom listopada hrvatska je strana parafirala taj sporazum i predala ga austrijskoj strani. Austrijska strana još nije vratila parafirani sporazum. Daljnja procedura nakon parafiranja je potpisivanje sporazuma i potom ratifikacija u Saboru.
Polazište za pregovore, nastavila je ministrica, bilo je da se ne mogu mijenjati i drukčije propisivati oni odnosi koji su bili uređeni ranijim ugovorima između bivše SFRJ i Austrije. To znači da onaj tko je obeštećen temeljem ranijih akata jugoslavenske ili austrijske strane ne može ostvariti nikakvo pravo koje je propisano ovim Sporazumom.
"U trenutku priprema za sklapanje sporazuma imali smo spoznaju da se može očekivati negdje oko 440 zahtjeva austrijskih državljana", kazala je ministrica.
Boris Koketi, pomoćnik ministrice pravosuđa i voditelj hrvatskog izaslanstva na pregovorima o sklapanju sporazuma s Austrijom rekao je da će se točan broj znati nakon što sporazum stupi na snagu, odnosno nakon što prođe rok za podnošenje zahtjeva, a to je je šest mjeseci.
Odgovarajući na pitanje nije li 440 zahtjeva mali broj, budući da je oko 60.000 Nijemaca bilo protjerano nakon Drugog svjetskog rata iz Hrvatske u Austriju, Koketi je rekao da je jedan dio njih ima i hrvatsko državljanstvo i da su kao hrvatski ovlaštenici već podnijeli zahtjeve.
Na upit je li riječ samo o financijskoj naknadi ili je moguć povrat u naturi, Koketi je rekao da je povrat u naturi moguć samo ako se radi o imovini koja je danas u vlasništvu RH ili jedinica lokalne samouprave.
Što se tiče odštete, "ne radi se o tržišnoj naknadi nego o naknadi koja se određuje prema pravilnicima, a njihov su temelj gospodarske mogućnosti države, a ne tržišna cijena". On je nagađanja o vrijednostima naknade u iznosu od oko milijardu eura nazvao "potpunim dezinformacija" jer se ne može znati koliki je iznos sve dok se ne obrade zahtjevi.
Zahtjeve za sklapanje ugovora podnijele su i druge države: Italija, SAD, Slovenija i Njemačka. Pregovori se za sada vode samo s Italijom, a vodi ih MVPEI, a uskoro će započeti pregovori sa SAD-om i sa Slovenijom, najavila je ministrica Škare Ožbolt .
Dodala je da je preduvjet za pregovore sa Slovenijom reciprocitet povrata imovine.
Što se tiče Italije, problem je u tome da ona ne želi dati Hrvatskoj broj računa na koji će se izvršiti uplata, onaj dio koji RH treba platiti kao sljednica bivše SFRJ, jer nastoji izmijeniti ugovor temeljem kojega je Hrvatska u obvezi izvršiti plaćanje, rekao je Koketi. "Čim nam Italija ponudi broj računa na koji bi išla uplata Hrvatska će platiti dužni iznos jer poštuje ugovor kao sljednica bivše SFRJ". Radi se o iznosu od oko 35 milijuna dolara.