Tijekom skoro dvosatne sjednice najviše zanimanja članovi odbora i ostali zastupnici koji su sjednici nazočili kao gosti pokazali su za činjenicu da je Ksenija Butorac u mirovini, kamo je 1997. otišla sa statusom hrvatskog branitelja, a kao djelatnica MUP-a.
Na pitanje Nenada Stazića (SDP) o okolnostima zbog kojih je sa samo 37 godina otišla u mirovinu, Butorac je odgovorila da ju je tadašnji ministar unutarnjih poslova umirovio na njezin zahtjev.
Ne sjeća se po kojoj je osnovi umirovljena jer joj to tada nije bilo važno, ali će rješenje o umirovljenju svakako dostaviti Saboru prije glasovanja o njezinu imenovanju.
Butorac je rekla da je vrijeme nakon umirovljenja iskoristila za daljnju edukaciju i psihosocijalni rad s djecom i mladima.
"Od 1995. godine, kada sam radila u Odjelu za droge u MUP-u s mladim ovisnicima, do danas bila sam u izravnom kontaktu s djecom i upoznala se s mnogim problemima", ustvrdila je Butorac.
Smatra da težište u radu pravobraniteljice za djecu ne treba staviti samo na rješavanje pojedinačnih slučajeva kršenja dječjih prava, kako je to radila njezina prethodnica, već te slučajeve koristiti za ispravljanje grešaka u sustavu.
"U praksi će se i dalje događati slučajevi koji će skandalizirati javnost, ali se de iure neće ništa dogoditi", istaknula je Butorac te najavila kako će, ne uspije li nešto promijeniti, kroz godinu dana dati ostavku na mjesto pravobraniteljice.
Tijekom rasprave, u kojoj su kandidatkinji postavljena brojna pitanja, oporbeni zastupnici su još jednom iskazali nezadovoljstvo što im Vlada nije pružila dovoljno informacijama o osobi koja bi trebala obavljati tako važnu dužnost.
Oporbeni članovi Odbora, na čelu s predsjednikom Davorkom Vidovićem, ocijenili su da nemaju razloga sumnjati u stručne reference Ksenije Butorac, pa su u glasovanju bili suzdržani.
Odbor je ipak podržao imenovanje Ksenije Butorac zahvaljujući HDZ-ovoj većini koja smatra da je jučerašnja rasprava u Saboru nepotrebno pridonijela dodatnom urušavanju ugleda te institucije, ali i same Ksenije Butorac.