U priopćenju objavljenom u Sarajevu navodi se da je Tihić ovu inicijativu pokrenuo sukladno svojim ustavnim ovlastima te da traži očitovanje Ustavnog suda o usklađenosti članka I.3. Ustava BiH s Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda.
Članak daytonskog Ustava na koji se poziva Tihić određuje da se BiH sastoji od dva entiteta od kojih jedan nosi naziv Republika Srpska.
U svojem prizivu Ustavnom sudu BiH Tihić ističe da naziv entiteta samo po jednom narodu omogućava diskriminaciju, u korist Srba a na štetu Bošnjaka, Hrvata i ostalih građana BiH.
U priopćenju iz Tihićeva ureda podsjeća se da je svojim prethodnim odlukama Ustavni sud poništio etničke odrednice u nazivima gradova u BiH jer je zaključio da su takvi nazivi protivni Europskoj konvenciji o zaštiti ljudskih prava i sloboda koja je sastavni dio Ustava BiH i ima prioritet u odnosu na druga zakonska i ustavna rješenja.
"Ovaj zahtjev ni u kojem slučaju nije usmjeren protiv srpskog naroda u BiH. Naprotiv, srpski narod, zajedno s Bošnjacima, Hrvatima i ostalim građanima svoju ravnopravnost treba ostvarivati na cijelom teritoriju BiH a ne samo na jednom njezinu dijelu", ističe se u priopćenju u povodu Tihićeva priziva Ustavnom sudu BiH.