Moguće je očekivati da će se u sklopu hrvatskog uključivanja u EU riješiti neki međusobni problemi poput ribarstva, dok je pitanje granice bilateralno, rekao je Drnovšek.
"Moguće je u tome pogledu očekivati konstruktivan pritisak EU, ali ne samo na Hrvatsku nego i na Sloveniju", rekao je Drnovšek. Dodao je da je i slučaj uključivanja Cipra u EU pokazao da se takva pitanja na taj način ne mogu riješiti.
Drnovšek je rekao da bi bilo neopravdano očekivati nekakav diktat EU prema Hrvatskoj oko granice i da je moguć samo konstruktivan pritisak Bruxellesa na obje strane, pri čemu je dopustio i Solaninu ulogu pružanja dobrih usluga objema stranama.
Glede Ljubljanske banke, Drnovšek je rekao da Slovenija ima argumente za svoje stajalište da se radi o sukcesijskom pitanju povezanom s raspadom financijskog sustava bivše Jugoslavije. Po Drnovšekovim riječima, Hrvatska sada čeka da se riješe tužbe hrvatskih štediša protiv Ljubljanske banke pred Sudom Vijeća Europe. Ako hrvatski štediše taj slučaj izgube, Hrvatska bi vjerojatno bila spremnija pristati da se to pitanje rješava u sklopu pregovora o sukcesiji, te uz mogućnost ponovnog rada Ljubljanske banke u Hrvatskoj koja u Hrvatskoj nema samo obveze nego i potraživanja, rekao je Drnovšek.