"Očekujemo da će predsjednik Drnovšek u mogućim razgovorima o otvorenim graničnim pitanjima ustrajati na cjelovitosti Piranskog zaljeva i očuvanju teritorijalnog izlaza Slovenije na otvoreno more", navela je u priopćenju SLS. Dodao je da je zabrinuta što je Drnovšek u zadnje vrijeme u vezi s nekim vanjskopolitičkim pitanjima, pa i odnosima s Hrvatskom, nastupao "bez odgovorajuće koordinacije s mjerodavnim predstavnicima vlade".
SLS koja je jedna od četiriju stranaka u vladajućoj koaliciji desnog centra koju vodi premijer Janez Janša dodaje da pripadnost Piranskog zaljeva Sloveniji i izlaz na otvoreno more "nisu upitni i ne mogu biti predmetom arbitraže".
Drnovšek je u nekoliko svojih zadnjih istupa u vezi s rješenjem otvorenih pitanja s Hrvatskom naveo da smatra kako su mogućnosti za bilateralno rješenje otvorenih graničnih pitanja iscrpljene i da to pitanje treba prepustiti sudu trećeg, odnosno arbitraži. Osim toga, Drnovšek je za razliku od vlade koja smatra da se pitanje granice treba riješiti u procesu pregovora Hrvatske s Europskom unijom o priključenju, izrazio protiv toga, ocijenivši da bi to pogoršalo međudržavne odnose, onako kako su se svojedobno pokvarili odnosi Slovenije s Italijom kada je Rim ulazak Slovenije u EU uvjetovao rješenjem za nekadašnje nekretnine talijanskih esula u gradovima na slovenskoj obali.
Slovenska pučka stranka koju vodi ministar za okoliš i prostor Janez Podobnik poznata je po svojim "tvrdim" stajalištima kad je riječ o odnosima s Hrvatskom, a njezino populističko krilo smatra da bi Ljubljana pregovore Hrvatske i Europske unije mogla blokirati raspisivanjem referenduma o ulasku Hrvatske u EU.