Indeks optimizma je veličina koja se prikazuje na skali od nula (potpuni pesimizam) do 100 (potpuni optimizam). Dobije se usrednjavanjem vrijednosti šest podindeksa koji označuju trenutačno zadovoljstvo gospodarskim prilikama i kvalitetom života te predviđanje kretanja gospodarskih i osobnih financijskih prilika i kvalitete života.
I u studenom, kao i u prethodnim mjesecima, anketirani građani bili su najmanje zadovoljni općim gospodarskim prilikama, o čemu svjedoči vrijednost tog podindeksa koja iznosi 22,2, koja je ipak veća za 1 poen od njegove vrijednosti iz listopada.
Vrijednost podindeksa zadovoljstva trenutnom kvalitetom života je 45,8 i za 1 poen je viši od podindeksa iz listopada.
Građani su optimističniji i u procjeni gospodarskih prilika u sljedećih šest mjeseci pa podindeks koji opisuje tu procjenu iznosi 50,8, i za 1 poen je viši u odnosu na podindeks iz listopada.
Podindeks kvalitete života u sljedećih šest mjeseci iznosi 56,1 i u tom segmentu građani su iskazali najveći optimizam.
Podindeks optimističnosti za osobno financijsko stanje u sljedećih šest mjeseci iznosi 53,4, što je za 1,5 poena više nego u listopadu.
Mjerenje indeksa optimističnosti provodi se jednom mjesečno na uzorku od 400 ispitanika starijih od 18 godina u cijeloj Hrvatskoj. Indeks je izrađen po uzoru na američki indeks optimizma koji provodi 'The TechnoMetrica Institute of Policy and Politics' (Institut za tehnometriju).
Njegova najveća vrijednost, od početka mjerenja u rujnu 2003. bila je u prosincu 2003. kada je jedini put dosad premašio 50 i iznosio 50,1.
Najniža vrijednost indeksa zabilježena je u kolovozu ove godine, 38,6.