Obljetnica će biti obilježena političkim forumom koji će se baviti postignućima Daytonskog sporazuma kao i potrebom za njegovom nadogradnjom.
Deset godina nakon što je Daytonski sporazum okončao najgori europski sukob od Drugog svjetskog rata opće je uvjerenje da ugovor treba ozbiljnu nadogradnju.
Dok se BiH priprema obilježiti desetu godišnjicu sporazuma idućeg ponedjeljka već su u tijeku aktivnosti iza kojih stoje Sjedinjene Države da se nadogradi Daytonski ustav i zemlja krene u postdaytonsko razdoblje.
Daytonski sporazum su nakon višetjednih pregovora 21. studenog u zrakoplovnoj bazi Wright-Patterson parafirali tadašnji čelnici Jugoslavije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, Slobodan Milošević, Franjo Tuđman i Alija Izetbegović, a formalno je potpisan 14. prosinca u Parizu.
Na forumu naslovljenom "Gledajući unazad i gdje smo sada" sudjelovat će i arhitekt Daytonskog sporazuma i glavni pregovarač američki veleposlanik Richard Holbrooke, umirovljeni general Wesley Clark koji je vodio američki vojni tim tijekom pregovora, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Paddy Ashdown te niz predstavnika iz Bosne i Hercegovine. Sudjelovat će i hrvatski veleposlanik pri Sjedinjenim Državama Neven Jurica.
Predstavnici osam parlamentarnih stranaka iz BiH su krajem prošlog tjedna u Bruxellesu razgovarali o nadogradnji Daytonskog ustava temeljem nacrta ustavnih promjena koje je napravila radna skupina američkih stručnjaka.
Oni su postigli načelnu suglasnost o nadležnosti države BiH u vođenju pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju s EU, ali su ostali podijeljeni oko pitanja promjena koje idu ka jačanju središnjih institucija vlasti, posebice vlade, te sastava i nadležnosti predsjedništva i parlamenta.
Nastavak pregovora se očekuje u Washingtonu gdje će se 21. studenog okupiti na obilježavanju 10. obljetnice Daytonskog sporazuma.
SAD potiče čelnike BiH na osuvremenjavanje sporazuma kako bi se stvorila snažnija i jedinstvenija BiH, rekao je nedavno podtajnik za politička pitanja u State Departmentu Nicholas Burns svjedočeći pred Vanjskopolitičkim odborom Senata.
"Moramo biti vrlo aktivni u nastojanju da pronađemo način da moderniziramo Daytonski sporazum u BiH kako bi se stvorilo jedinstveno predsjedništvo, snažniji premijer i pomoglo tim ljudima da sruše Berlinske zidove koji ih već predugo razdvajaju u toj zemlji", rekao je Burns.
On je kazao da se SAD nada dovršiti u BiH ono što je započeto u Daytonu prije 10 godina, "a to je stvaranje moderne, jedinstvene države koja može u budućnosti zauzeti svoje mjesto u Europskoj uniji i NATO-u".
Dio svečanog obilježavanja Daytonskog sporazuma je i dodjela Daytonske mirovne nagrade veleposlaniku Richardu Holbrookeu, glavnom tvorcu mirovnog sporazuma. Nagrada je ustanovljena 1999. kao priznanje pojedincima koji su pridonijeli obnovi ratom razorenih društava, a do sada je dodijeljena bivšem američkom predsjedniku Billu Clintonu i filantropu Georgu Sorosu.
Ove godine ustanovljeno je i novo priznanje, nagrada mirotvorcu koje će biti dodijeljeno Faridi Mušanović za njezinu ulogu u uspostavi humanitarnog programa u BiH kroz organizaciju Žene za žene posvećenu poboljšanju života žena žrtava rata.
Skup organizira niz daytonskih organizacija okupljenih u skupinu pod imenom Dayton-mirovni proces.