FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Glavni pregovarač EK Barbaso u Saboru

Autor: ;vper;
ZAGREB, 11. studenog 2005. (Hina) - Visoki dužnosnik Europske komisijeFabrizio Barbaso u petak je u Hrvatskom saboru izjavio kako jeizuzetno zadovoljan što je mogao doprinijeti povijesnom trenutkuotpočinjanja pregovora Hrvatske sa EU te ocijenio da je Hrvatskatijekom posljednjih 8 godina postigla izuzetan napredak.
ZAGREB, 11. studenog 2005. (Hina) - Visoki dužnosnik Europske komisije Fabrizio Barbaso u petak je u Hrvatskom saboru izjavio kako je izuzetno zadovoljan što je mogao doprinijeti povijesnom trenutku otpočinjanja pregovora Hrvatske sa EU te ocijenio da je Hrvatska tijekom posljednjih 8 godina postigla izuzetan napredak.

Glavni pregovarač Europske komisije i generalni direktor za proširenje EU Fabrizio Barbaso u Saboru se sastao sa članovima Odbora za europske integracije i članovima Nacionalnog odbora za praćenje pregovora s EU.

Prema priopćenju saborske službe za odnose s javnošću, Barbaso je ocijenio da je Hrvatska spremna ući u europsku obitelj. Iskustvo drugih zemalja pokazalo je važnost da u pregovorima sudjeluju sve političke stranke koje su na pitanju ulaska zemlje u EU postigle konsenzus, rekao je Barbaso i pozdravio osnivanje takvog tijela u Hrvatskom saboru, odnosno Nacionalnog odbora za praćenje pregovora.

"Čim počne pregovaranje, uloga Sabora će biti vitalna, jer se radi o važnim političkim i gospodarskim reformama", rekao je Barbaso objasnivši da se ne radi samo o osiguranju kvalitete zakonodavstva, odnosno procesu prilagodbe zakonodavstva, već i praćenju njegove provedbe. Ovome je dodao da se pojedino poglavlje može zatvoriti tek onda kada je reforma na tom području završena.

Osvrnuo se na posljednje Izvješće Europske komisije, ujedno prvo od početka pregovora Hrvatske i EU, u kojem je pozitivno ocijenjeno napredovanje Hrvatske u procesu pregovora.

Iako Izvješće uvažava napredak koji je Hrvatska postigla na planu pravosuđa i borbe protiv korupcije, to su još uvijek dva najosjetljivija područja koja zabrinjavaju ljude u Hrvatskoj, rekao je Barbaso, dodajući da tome treba pribrojiti neophodnost provođenja reforme javne uprave.

Barbaso je rekao da Izvješće uvažava i pozitivne pomake na području zaštite manjinskih prava, iako je izvjesno da je provedba Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina još uvijek slaba i nedostatna. Nepristrano kazneno gonjenje u suđenjima za ratne zločine, stambeno zbrinjavanje bivših nositelja stanarskog prava, samo su neka od pitanja bitna za ubrzanje povratka izbjeglica, rekao je Barbaso.

Neven Mimica, predsjednik Odbora za europske integracije rekao je da je Izvješće o napretku Hrvatske dobra i detaljna analiza svega što je Hrvatska napravila u svojoj prilagodbi europskim standardima i kriterijima, u kojem prevladava pretežito pozitivan ton, no zbog toga ne treba posustati u daljnjim reformama, već se treba navikavati na ovako detaljno praćenje našeg stanja od strane EK i europskih institucija.

Luka Bebić je rekao da je Hrvatska svjesna da njeno pravosuđe nije dovoljno pripremljeno za EU te da je pravna sigurnost građana temeljno pitanje koje Hrvatska mora urediti zbog sebe same.

Vesna Pusić u tom je kontekstu istaknula da je ambicija Hrvatske postizanje europskih standarda kao minimum, a ne maksimum.

Ivica Račan, predsjednik Nacionalnog odbora zaključio je da implementacijom europskih pravnih stečevina u hrvatsko zakonodavstvo reforma pravosuđa i javne uprave ne završava jer je bitna njena konačna provedba u stvarnosti.

(Hina) xpp ysd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙