HINA - Financijski servis
a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00
Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE
--------------------------------------------------
New York/DJIA 10.546,21 10.539,72
Tokyo/NIKKEI 14.080,88 14.072,20
London/FTSE-100 5.440,60 5.439,80
Frankfurt/DAX 30 5.032,46 5.011,38
--------------------------------------------------
Pad cijena nafte na najnižu razinu u zadnja više od tri mjeseca potaknuo je kupovine dionica maloprodajnih lanaca, što je pomoglo u srijedu blagom rastu vrijednosti američkih burzovnih indeksa.
Njujorški Dow Jones indeks porastao je 0,06 posto, na 10.546 boda. Tehnološki Nasdaq ojačao je 0,17 posto, završivši poslovanje na 2,176 boda.
Spuštanje cijene barela nafte na američkom tržištu na 58,93 dolara za barel pomoglo je ojačati dionice velikih industrijskih kompanija poput United Technologies Corp, koje su poskupjele dva posto.
Dionice najvećeg svjetskog maloprodajnog lanca Wal-Marta poskupjele su 1,2 posto, ponajviše doprinijevši rastu vrijednosti Dow Jonesa. Dionice te kompanije senzitivne su na promjene cijena nafte jer njezini klijenti uključuju ljude s fiksnim primanjima.
Kasnije tijekom trgovanja značajnije su pojeftinile dionice velikih naftnih kompanija nakon što je američka savezna komisija za trgovinu objavila subpoenu velikim naftnim kompanijama u sklopu istrage oko visokih cijena benzina.
"Naftne dionice su jačale kada je cijena nafte rasla, a sada se cijene nafte spuštaju no ulagači smatraju da je to općenito dobro za gospodarstvo, tako da pokušavaju gledati stvari s pozitivne strane", opisao je raspoloženje na tržištu Eric Kuby, iz Nort Star Investment Managementa.
Među velikim gubitnicama ističe se, pak, dionica General Motorsa, koja je potonula gotovo pet posto, na najnižu razinu u zadnjih 13 godina od 24,62 dolara, te ograničila rast Dow Jonesa. Njezina korekcija posljedica je povećanih zabrinutosti da bi radnici Delphi Corp, najvećeg proizvođača auto-dijelova, mogli stupiti u štrajk. Postoje također i zabrinutosti da bi taj najveći svjetski proizvođač vozila mogao imati problema s nedovoljno financiranim mirovinskim planovima za svoje radnike.
Cijene europskih dionica bile su pod pritiskom smanjivanja procjena poslovanja iz Deutsche Telekoma što je spustilo cijene dionicama telekoma, ali i pod utjecajem pozitivnih vijesti o zaradama kompanija poput njemačkog kemijskog diva Bayera i talijanske energetske tvrtke Eni.
U takvim uvjetima londonski Ftse indeks spustio se 0,4 posto, na 5.439 bodova. Istodobno, frankfurtski DAX porastao je blagih 0,05 posto, na 5.011 bodova.
Cijene europskih dionica u četvrtak su porasle pod utjecajem dobitaka u sektoru osiguravatelja i nižih cijena nafte koje su umirile zabrinutosti ulagača oko inflacije i daljnjeg zaoštravanja monetarne politike.
Londonski Ftse indeks do podneva je ojačao blagih 0,01 posto, na 5.440 bodova.Frankfurtski DAX indeks bio je na osjetno većem dobitku, nekih 0,4 posto, dosegnuvši 5.032 boda.
Od značajnijih se dobitnika isticao osiguravateljski sektor, koji je profitirao zahvaljujući snažnim poslovnim rezultatima nizozemske financijske grupe ING. Ta grupa razveselila je ulagače izvijestivši o 21-postotnom skoku tromjesečne neto dobiti, što je potaknulo skok cijena njezinih dionica za 2,6 posto, na najvišu razinu u zadnje više od tri godine.
Također, nizozemski osiguravatelj Aegon nadmašio je procjene objavivši povećanje tromjesečne dobiti od 25 posto, što mu je ojačalo dionice za dva posto.
I ostale financijske dionice bile su na dobitku. Pritom su one BNP Paribasa ojačale dva posto, dok su Unicreditove, koji je u postupku kupnje njemačkog HVB-a, dobile na vrijednosti oko 2,1 posto nakon što su rezultati poslovanja HVB grupe nadmašili očekivanja.
Ojačale su i dionice energetskih tvrtki, predvođene njemačkim E.ON-om uslijed priča da je u pregovorima o spajanju s tvrtkom Scottish Power.
Cijene nafte na novoj najnižoj razini u zadnjih 15 tjedana od oko 58 dolara po barelu također su pridonijele boljem raspoloženju na tržištu, umanjivši zabrinutosti ulagača da će visoke cijene energenata izazvati inflatorne pritiske koji bi zauzvrat primorali središnje banke na zaoštravanje monetarne politike.
I dok su na europska tržišta dionica općenito poticajno djelovale niže cijene nafte, londonski indeks Ftse našao se pod pritiskom slabljenja dionica British Petroleuma i Royal Dutch Shella.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 0,06 posto, na 14.080 bodova.
b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00
TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI
-------------------------------------------------
Euro/USD 1,1763 1,1778 1,1751
USD/JPY 117,63 117,81 117,51
GBP/USD 1,7464 1,7482 1,7405
USD/CHF 1,3090 1,3115 1,3083
-------------------------------------------------
U očekivanju podatka o američkoj trgovinskoj razmjeni koji bi trebao dati novu kratkoročnu smjernicu za američku valutu, na svjetskim deviznim tržištima u četvrtak je dolar ostao blizu najviše razine prema euru i jenu u zadnje dvije godine.
Do podneva je njegov tečaj blago ojačao prema euru, nekih 0,05 posto, tako da euro stoji 1,1763 dolara. Prema jenu dolar je poskupio 0,2 posto, na 117,63 jena.
Istodobno, njegov je tečaj oslabio 0,3 posto prema britanskoj funti, koja košta 1,7464 dolara. U odnosu na švicarski franak zadržao se na jučerašnjih 1,31 franka.
Ulagači su fokusirani na to koliko će rastuće cijene energenata povećati američki vanjskotrgovinski deficit u rujnu, pri čemu većina ekonomista očekuje da će dosegnuti rekordnih 61 milijardu dolara, nakon 59,03 milijarde u kolovozu.
Analitičari, pak, smatraju da čak i neočekivano visok trgovinski deficit neće ugroziti ovogodišnji uzlet tečaja dolara, obzirom da su devizni ulagači fokusirani na poboljšane gospodarske izglede u SAD-u mnogo više nego na sposobnost tog najvećeg svjetskog gospodarstva da financira svoje deficite.
"Postoji konsenzus na tržištu da će trgovinski manjak SAD-a biti veliki, no ja smatram da će biti 59 milijardi dolara. Povjerenje američkih potrošača također će biti dobro, tako da će tečaj dolara rasti", rekao je valutni strateg HBOS-a, Steven Pearson.
Preliminarni podatak Sveučilišta Michigan o povjerenju potrošača u studenome predviđa se da će pokazati porast s listopadskih 74,2 na 76 indeksnih bodova.
Nadalje, ulagači su većinom zanemarili izjave predsjednika Europske središnje banke Jean-Claudea Tricheta koje je u srijedu najavio da je Banka spremna podići kamatne stope u bilo kojem trenutku kako bi spriječila inflaciju. Trgovci ističu da te izjave nisu potaknule kupovine eura zbog zabrinutosti da bi se neredi iz Francuske mogli proširiti u Belgiju i Njemačku.
Američka valuta u protekla je dva mjeseca ojačala nekih sedam posto prema jenu, djelomično zbog velikog apetita japanskih ulagača za stranim obveznicama koje nose visoke prinose, koja je zasjenila pritok inozemnog kapitala na japansko tržište dionica. Japanski ulagači u inozemstvo su prošloga tjedna uložili oko 6,07 milijardi dolara, podaci su japanskog ministarstva financija.
c) iznos LIBOR-a na dan:
----------------------------------------------------
jedan jedan tri šest
datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%
----------------------------------------------------
10.11. USLIB 4,06 4,11 4,33 4,54
10.11. EULIB 2,09 2,15 2,31 2,45
----------------------------------------------------