HINA - Financijski servis
a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00
Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE
--------------------------------------------------
New York/DJIA 10.539,72 10.586,23
Tokyo/NIKKEI 14.072,20 14.036,73
London/FTSE-100 5.447,00 5.130,00
Frankfurt/DAX 30 5.011,22 5.008,83
--------------------------------------------------
Razočaravajuće procjene poslovanja kompanije za izgradnju luksuznih stanova Toll Brother pogodile su u utorak na američkim burzama dionice građevinskog sektora, potaknuvši sumnje u financijsko zdravlje američkih potrošača.
U takvim uvjetima njujorški Dow Jones indeks spustio se 0,44 posto, na 10.539 bodova. Tehnološki Nasdaq oslabio je 0,3 posto, na 2.172 boda.
Upozorenje iz Toll Brothersa da očekuje nižu dobit i manje prodanih novih stanova u idućoj godini poslalo je cijene njegovih dionica 14 posto naniže. Ono je potaknulo pesimizam na tržištima dionica nakon četverodnevnog uzleta, budući su kompanije za izgradnju stanova usko vezane za poslovanje čitavog niza industrija potrošne robe, maloprodajnih lanaca te hipotekarnih zajmodavaca.
U prosjeku su cijene dionica građevinskih kompanija na američkim burzama oslabile 7,4 posto, što je njihov najveći dnevni postotni gubitak u zadnje tri godine. Oslabila je, 2,2 posto, i dionica Home Depota, najvećeg svjetskog maloprodajnog lanca kućanskih potrepština. Dionica najveće američke financijske hipotekarne institucije Fannie Mae spustila se jedan posto.
"Slabije tržište nekretnina nije dobro za potrošače. Morat će se uzeti u obzir rastuće kamatne stope", ustvrdio je Weston Boone iz Legg Mason Wood Walkera.
Ekonomisti su upozoravali na usporavanje na tržištu nekretnina zbog umjerenog porasta kamatnih stopa, uslijed čega je prosječna kamatna stopa na 30-godišnji hipotekarni zajam dosegnula 6,75 posto, najviše od kraja lipnja 2004.
Na europskim burzama zabilježene su tek neznatne oscilacije vrijednosti burzovnih indeksa, kako je spuštanje cijena energetskih dionica bilo nadoknađeno porastom cijene biotehnološke tvrtke Serona, za čak osam posto, zbog špekulacija o njezinoj akviziciji. U takvim uvjetima londonski Ftse indeks ojačao je svega 0,1 posto, na 5.461 bod. Frankfurtski DAX spustio se 0,3 posto, na 5.008 bodova.
Cijene europskih dionica u srijedu su se raznoliko kretale budući su vijesti iz Deutsche Telekoma o planiranim ulaganjima za koje očekuje da će oslabiti njegove rezultate poslovanja u idućoj godini, pogodile telekom dionice, zasjenivši dobre vijesti o poslovanju kompanija iz drugih sektora.
Londonski Ftse indeks do podneva je oslabio 0,25 posto, na 5.447 bodova. Frankfurtski DAX bio je pak na manjem dobitku, od nekih 0,05 posto, dosegnuvši 5.011 bodova.
Daleko najveći gubitnik bio je Deutsche Telekom (DT), čije su dionice oslabile više od tri posto, nakon što je najveći europski telekom izvijestio da će njegova zarada u idućoj godini biti pogođena planiranim dodatnim ulaganjima u iznosu 1,2 milijarde eura.
Oslabile su i dionice britanskog Vodafona, najvećeg svjetskog mobilnog operatera po visini prihoda, nekih 1,8 posto, nakon što su analitičari Citigroupa kazali da bi se ulagači koji se nadaju povećanju dividende mogli razočarati.
Neki tržišni promatrači slabljenje Vodafonovih dionica djelomice pripisuju DT-ovoj objavi planova za poticanje organskog rasta. "Za europski sektor mobilne telefonije, ova DT-ova investicijska strategija za poticanje organskog rasta je negativna, ukazujući na dodatnu konkurenciju u Njemačkoj i Velikoj Britaniji, dva ključna tržišta za Vodafone i poslovanje O2-a u vlasništvu španjolske Telefonice", kaže analitičar CSFB-a.
Pod pritiskom su se našle i dionice automobilske industrije, predvođene Renaultom čije su dionice najviše pogođene, nekih 3,6 posto, a slijede Volkswagen i Porsche.
No bilo je i dobitnika. Pritom se posebno isticao Bayer sa skokom cijena dionica od četiri posto nakon što je podigao procjene svoje cjelogodišnje zarade. Razlog tomu je snažan rast prodaje plastike i lijekova koji se ne izdaju na recept zahvaljujući čemu su lako nadmašene procjene analitičara.
Ojačale su i dionice Gaz de Francea, kojima se odnedavno trguje na tržištu dionica, oko dva posto nakon što je ta energetska kompanija izvijestila o 33-postotnom rastu prihoda u trećem tromjesečju i potvrdila financijske ciljeve za cijelu godinu.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 0,25 posto, na 14.072 bodova.
b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00
TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI
-------------------------------------------------
Euro/USD 1,1770 1,1792 1,1757
USD/JPY 117,38 117,50 117,16
GBP/USD 1,7418 1,7461 1,7413
USD/CHF 1,3101 1,3127 1,3097
-------------------------------------------------
U očekivanju novih signala iz Europske središnje banke (ECB) oko budućeg podizanja kamatnih stopa u eurozoni, tečaj eura u srijedu se zadržao blizu najniže razine prema dolaru u protekle dvije godine a oslabio je i prema jenu.
Do podneva se tečajem eura trgovalo po 1,177 dolara, blizu najniže razine od studenoga 2003. u visini 1,1706 dolara. Euro je oslabio i na 138,12 jena.
Jedinstvena europska valuta pod pritiskom je zadnjih nekoliko tjedana nakon što je tečaj dolar snažno uzletio na svjetskim deviznim tržištima poduprt očekivanjima o višim američkim kamatnim stopama.
Širenje nereda u Francuskoj, zajedno s pritiskom ministara financija zemalja članica eurozone i poslovnih čelnika na ECB da ne podiže kamatne stope, pokvarili su raspoloženje ulagača prema euru.
Tržišta očekuju da ECB podigne kamatne stope već početkom prosinca, no retorika među guvernerima je raznolika. Stoga ulagači čekaju izjave bančina predsjednika Jean-Claude Tricheta koji bi danas trebao održati novinsku konferenciju.
"Ulagači oklijevaju s guranjem tečaja eura prema dolaru na više zbog nereda u Francuskoj te pritisaka ministara financija eurozone da se ne podižu kamatne stope", rekao je valutni strateg Caylona, Daragh Maher. "Izjave iz ECB-a ukazuju da niti obećavaju da neće nešto poduzeti niti da hoće".
Neredi u Francuskoj događaju se 13 noći zaredom. Neki analitičari kažu da to odražava do neke mjere društvene posljedice produljenog anemičnog gospodarskog rasta u eurozoni.
Istodobno, tečaj dolara spustio se nekih 0,4 posto prema britanskoj i švicarskoj valuti. Britanska funta tako stoji 1,7418 dolara. Dolarom se trgovalo i po 1,31 švicarski franak, dok je u odnosu na jen njegov tečaj iznosio 117,4.
c) iznos LIBOR-a na dan:
----------------------------------------------------
jedan jedan tri šest
datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%
----------------------------------------------------
09.11. USLIB 4,06 4,10 4,31 4,53
09.11. EULIB 2,09 2,15 2,31 2,47
----------------------------------------------------