Hrvatski fizičari u Svjetskoj godini fizike, kako kažu predstavnici njihove strukovne udruge, nisu vidjeli samo proslavu genijalnosti Alberta Einsteina, po kojoj je ona nazvana, nego i priliku za promicanje znanosti i znanstvene izobrazbe mladih kao dugoročan probitak naše zemlje.
"Tjedan fizike" u tom je smislu vrhunac višemjesečnih priprema i rada, a organiziralo ga je Hrvatsko fizikalno društvo pod pokroviteljstvom predsjednika Stjepana Mesića i Ministarstva znanosti, prosvjete i športa te potporom Europskoga fizikalnog društva.
U brojnim aktivnostima sudjeluju djelatnici Instituta za fiziku, Fizičkog i Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu, Instituta "Ruđera Boškovića", studenti fizike te nastavnici i učenici diljem Hrvatske. U programu su brojni znanstveno-kulturni i popularno-znanstveni događaji, a "Tjedan" će u ponedjeljak u Studentskom centru svečano otvoriti ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac.
U Studentskom centru bit će postavljena multimedijalna izložba umjetničkih radova učenika hrvatskih škola s temom o fizici pod nazivom "Ljepota fizike". Uz izložbu fotografija, slika, skulptura i kratkih filmova u Kazalištu ITD bit će izvedeno i nekoliko učeničkih dramskih predstava.
U utorak će se biti predstavljena knjiga "Kvantni Start: oprezni Planck i radikalni Einstein" prof. Dubravka Klabučara sa zagrebačkog PMF-a uz prigodnu izložbu izdanja o Einsteinu, te okrugli stol "Perspektive fizike" o ulozi fizike u današnjem društvu, njezinoj budućnosti kao istraživačkoj znanosti i tehnološkoj poluzi suvremenog društva. Nakon toga uz popratno popularno predavanje slijedi i prikaz nekoliko važnih povijesnih pokusa iz fizike.
U srijedu će na Trgu Francuske Republike biti prikazana tri velika fizikalna pokusa s kuglama, projektilima i konjima. Riječ je o kugli koja ne može pasti, kugli koja uvijek pogađa cilj i kugli koja se ne može rastaviti. Taj dan će na Geofizičkom odsjeku PMF-a biti svečano otvorena memorijalna soba hrvatskog znanstvenika Andrije Mohorovičića (1857.-1936.), jednog od najvećih svjetskih geofizičara.
Za kraj tjedna tri će zagrebačke ustanove, istraživači kojih se profesionalno bave fizikom, otvoriti vrata svojih laboratorija posjetiteljima. Institut za fiziku, Fizički odsjek zagrebačkog PMF-a te Institut "Ruđera Boškovića" u ta tri dana očekuju oko 5000 posjetitelja iz Hrvatske. Četvrtak i petak predviđeni su za posjete školaraca, a subota za sve ostale građane.
Sve pojedinosti o "Tjednu fizike" mogu se naći na adresi rhttp://www.wyp2005.hr/.
Svjetska godina fizike nazvana je Einsteinovom jer se ove godine navršava 100 godina od objave njegovih triju epohalnih znanstvenih radova koji su bitno utjecali na razvoj fizike i doveli do brojnih primjena koje su danas dio svakodnevice. Bili su to radovi o Brownovu gibanju, kojim su uvedene nove postavke o postojanju atoma; o fotoelektričnom efektu, kojim je postulirana korpuskularna narav svjetlosti, te specijalna teorija relativnosti s novim konceptima vremena i prostora te energije i mase.