Uz prepirke između SAD-a, Francuske, Europske unije i zemalja u razvoju oko poljoprivrednih subvencija, runda trgovinskih pregovora započeta 2001. u Dohi u sklopu Svjetske trgovinske organizacije (WTO) je na mrtvoj točki.
Zemlje u razvoju optužile su SAD i Europu za iskrivljavanje globalnih cijena poljoprivrednih proizvoda kroz financijsku potporu i ohrabrivanje svojih poljoprivrednika da prekomjerno proizvode, a to je pitanje u središtu tekuće runde trgovinskih pregovora.
SAD je ponudio značajna smanjenja poljoprivrednih subvencija ako će ih u tome pratiti i Europa. EU je pokušao napraviti protuponudu, ali Francuska, tražeći zaštitu svojih visoko subvencioniranih poljoprivrednika, odlučila je blokirati nastojanja Bruxellesa.
U nedjelju izvršni direktor MMF-a Rodrigo Rato i predsjednik Svjetske banke Paul Wolfowitz objavili su zajedničku izjavu, bez imenovanja Francuske, u kojoj nagovaraju članice WTO-a da postignu napredak prema većim smanjivanjima subvencija.
"Određeni važan napredak postignut je u zadnjih nekoliko tjedana. Uspjeh sada zahtijeva od ključnih igrača da ostave po strani svoje uske interese, pokažu fleksibilnost i postignu ambiciozni rezultat iz Dohe koji svijet očekuje i treba. Ulozi su previsoki da bi se razmišljalo o neuspjehu", stoji u njihovu priopćenju.
Rato i Wolfowitz su kazali da poljoprivredni sektor ostaje i dalje pogođen trgovinskim iskrivljenjima koji kažnjavaju potrošače svugdje, i mnoge siromašne u zemljama u razvoju koji zarađuju od toga.