"Govorimo o mnogo, mnogo manjim brojkama", rekao je srijedu Uri Dadush, direktor odjela međunarodne trgovine u Svjetskoj banci u intervjuu agenciji Bloomberg. "Recimo da trenutno govorimo o dobitku u visini od 20 do 30 milijardi dolara za zemlje u razvoju; a to je još uvijek značajan iznos".
Protivljenje američkog Kongresa i vlada europskih zemalja poput Francuske i Italije ograničilo je raspon u kojem dva najveća svjetska gospodarstva mogu rezati poljoprivredne subvencije, a upravo je to prepreka koja je dovela do sloma pregovora u sklopu Svjetske trgovinske organizacije (WTO) u Meksiku 2003.
Ministri članica WTO-a pokušavaju ovoga tjedna postići napredak u pregovorima uoči ministarskog sastanka u Hong Kongu u prosincu.
Pregovori su dobili novi zamah nakon što su predstavnici SAD-a i EU ponudili veće rezanje podrške poljoprivrednicima. Američki trgovinski predstavnik Robert Portman obvezao se na smanjenje subvencija za 60 posto, a njegov europski kolega Peter Mandelson obećao je njihovo rezanje za 70 posto.
Američki i europski poljoprivrednici primili su u 2004. 180 milijardi dolara vrijednu pomoć, procjenjuje Organizacija za gospodarsku suradnju i razvitak (OECD).