Optužnica, koja je veliki udarac za Bijelu kuću, rezultat je dvogodišnje istrage posebnog tužitelja Patricka Fitzgeralda o tome je li neki dužnosnik Bijele kuće namjerno odao novinarima identitet tajne agentice CIA-e Valerie Plame.
Velika porota je u pet točaka optužila Libbyja da je lagao agentima FBI-a i velikoj poroti o tome kako je 2003. doznao za ime i funkciju agentice Plame i potom o tome razgovarao s novinarima.
Odavanje identiteta tajnog agenta je prema američkim zakonima kazneno djelo.
Libby (55), najvažniji suradnik potpredsjednika Cheneya, odmah je podnio ostavku koju je Cheney prihvatio, javili su američki mediji.
Drugi visoki dužnosnik Bijele kuće Karl Rove, glavni savjetnik predsjednika Georgea W. Busha, nije u petak optužen, ali je ostao pod istragom u ovoj aferi.
Ukoliko ga sud proglasi krivim po svih pet točaka optužnice, Libby , bi mogao biti osuđen na maksimalnu kaznu od 30 godina zatvora i plaćanje 1,25 milijuna dolara novčane kazne.
Optužnica za visokog dužnosnika Bijele kuće mogla bi snažno uzdrmati administraciju predsjednika Busha koji je već suočen s niskom potporom američke javnosti i političkim napadima zbog nepopularnog rata u Iraku, spore reakcije na uragan Katrina i rekordnih cijena energenata.
Mada nije eksponiran u javnosti Libby je utjecajan dužnosnik Bijele kuće i odigrao je značajnu ulogu u pripremanju rata u Iraku.
Istraga je započela u srpnju 2003. kada je identitet Valerie Plame "iscurio" u medije nakon što je njezin suprug Joseph Wilson, bivši diplomat, optužio Bushovu administraciju da je izvrtala prijeratne obavještajne podatke kako bi stvorila opravdanje za napad na Irak.
Bush je naredio napad na Irak u ožujku 2003. navodeći da program oružja masovnog uništenja režima Sadama Huseina predstavlja veliku i neposrednu prijetnju Sjedinjenim Državama. Nikakvo oružje masovnog uništenja nije međutim pronađeno u Iraku.
Wilson je ustvrdio da je Bijela kuća odala identitet njegove supruge kako bi mu se osvetila za njegovu kritiku i ugrozila njegovu vjerodostojnost. Wilson je 2002. bio u misiji u Nigeru radi istrage o mogućoj prodaji obogaćenog urana Sadamu Huseinu.
Suđenje Libbyju ponovno će usmjeriti pozornost javnosti na razloge koje je Bush dao za kretanje u rat u Iraku.
Ono će također ukazati na ulogu potpredsjednika Cheneya koji je bio jedan od glavnih zagovornika tog rata.
Istraga je također utvrdila da je Libby za identitet Valerie Plame doznao u lipnju 2003. od Cheneya koji je kasnije u interviewu ustvrdio da uopće nije znao tko je njezin suprug Wilson.
Mogućnost da je i Cheney lagao u ovoj aferi predstavlja daljnu opasnost i mogla bi imati političke posljedice po Bushovu administraciju.