Posljednjim preinakama Josip Jović, Marijan Križić, Stjepan Šešelj i Domagoj Margetić terete se da su "kazneno djelo nepoštivanja suda počinili primjenjujući zajedničku zamisao ili strategiju iskoristivši svoje novine za objavljivanje imena i transkripta svjedočenja zaštićenog svjedoka", izjavio je Margetić nakon što mu je predana optužnica po koju je došao osobno, budući da nema branitelja.
"Hrvatski novinari na taj su način optuženi za stvaranje zločinačke organizacije", ustvrdio je Margetić.
Istražni sudac Ratko Šćekić potvrdio je Hini da je optužnica objedinjena i potpisana od sudskog vijeća te da je na zagrebački sud stigla prošlog tjedna.
Margetić je ocijenio da su postupci protiv četvorice novinara objedinjeni kako bi se svi svjedoci mogli ispitati odjednom, posebno stoga što će se, kako tvrdi, kao glavni svjedok protiv novinara pojaviti predsjednik Stjepan Mesić.
U Uredu Predsjednika tu mogućnost nisu željeli komentirati, a glasnogovornica Ureda Danijela Barišić kazala je da o tome treba pitati Haški sud.
Prema Margetićevim informacijama, iduće ročište protiv novinara zakazano je za 10. studenog, no on se, kako ističe, na njemu neće pojaviti.
Kako bi odgodio izvršenje bilo kakvih mogućih haških naloga Margetić je najavio da će protiv optužnice "podnijeti tužbu zagrebačkom Županijskom sudu", jer smatra da će to odgoditi svaki haški nalog do pravomoćne presude Vrhovnog suda.
"Do pravomoćne presude Vrhovnog suda nemam se namjeru odazvati pozivu iz Haaga", kazao je. Podsjetio je da iz istog razloga ranije podnio i ustavnu tužbu protiv haške optužnice, u kojoj je ustvrdio da Ustavni zakon o suradnji s međunarodnim kaznenim sudom ne poznaje djelo nepoštivanja suda. No, naknadno je dobio pravno tumačenje kako ustavna tužba ne može odgoditi izvršenje mogućeg haškog naloga.