Ukupna vrijednost novčanih doznaka u cijelom svijetu dosegnula je u ovoj godini 225 milijardi dolara a u mnogim su zemljama upravo te doznake najveća stavka u rubrici prihoda u stranim valutama, upozoravaju autori studije, ukazujući na podatak da ukupno 200 milijuna ljudi danas ne živi u zemljama u kojima su rođeni.
Doznake članova obitelji koji rade i žive u inozemstvu ublažavaju najteže siromaštvo ali "masovni egzodus" istodobno predstavlja veliku dilemu budući da, primjerice, osam od 10 Haićana i Jamaićana sa sveučilišnom diplomom danas živi u inozemstvu. Iz nekih je zemalja u međuvremenu iselilo više od 50 posto obrazovane radne snage, upozorava Svjetska banka.
Te zemlje hitno moraju ponuditi odgovarajuće poticaje kako bi obrazovanim ljudima ponudile perspektivu, zaključuju autori.
U mnogim su slučajevima godine obrazovanja ionako uludo potrošene jer se migranti ne mogu u novoj domovini baviti zanimanjem za koje su se školovali. Razloge toj pojavi valja tražiti u nižim obrazovnim standardima u matičnim zemljama i birokratskim preprekama koje otežavaju izdavanje dozvola za bavljenje određenom profesijom u inozemstvu.
Najveću korist od iseljavanja studenata iz zemalja u razvoju imaju Sjedinjene Države, konstatira Svjetska banka, procjenjujući da u slučaju povećanja broja studenata iz inozemstva na višim godinama fakulteta za 10 posto broj prijava patenata raste za 4,7 posto.
xgple ysbo