FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Inflacija proganja tržišta dionica

Autor: ;scvi;
NEW YORK, LONDON, 23. listopada 2005. (Hina/Reuters) - Rizik od jačanjainflacije pritisnuo je prošloga tjedna raspoloženje na svjetskimtržištima dionica, rezultiravši padom vrijednosti najvažnijihburzovnih indeksa.
NEW YORK, LONDON, 23. listopada 2005. (Hina/Reuters) - Rizik od jačanja inflacije pritisnuo je prošloga tjedna raspoloženje na svjetskim tržištima dionica, rezultiravši padom vrijednosti najvažnijih burzovnih indeksa.

Njujorški Dow Jones indeks spustio se 0,7 post, dosegnuvši 10.215 bodova. Tehnološki Nasdaq, međutim, uspio je zadržati dobitke, ojačavši 0,8 posto, na 2.082 boda.

Uporne zabrinutosti oko inflacije i s tim u vezi povećanja kamatnih stopa pritišću raspoloženje na tržištima. Samo u četvrtak cijene dionica u prosjeku su potonule jedan posto nakon što je ključni pokazatelj inflacije dosegnuo najvišu razinu u zadnjih 25 godina te potaknuo strahove od zaoštravanja monetarne politike. Podružnica američke središnje banke Fed u Philadelphiji izvijestila je o rastu regionalnog indeksa inflacije u rujnu po najbržoj stopi od studenoga 1980. Nadalje, objavljen je snažniji od očekivanja porast američke inflacije mjerene proizvođačkim cijenama u rujnu, za 1,9 posto, najviše u zadnjih 15 godina.

"To je jasan signal inflacije", kazao je Jay Indovino, čelnik trgovanja pri Sungard Institutional Brokerage. To također upućuje na daljnje zaoštravanje američke monetarne politike, kako bi se spriječili inflatorni pritisci. Podizanje kamatnih stopa, pak, narušava zarade korporacija i smanjuje osobnu potrošnju.

U punom je jeku i sezona objave novih poslovnih izvješća. Razočarani poslovnim rezultatima američkog farmaceutskog diva Pfizera, čija je tromjesečna zarada potonula 52 posto, ulagači su korigirali cijene dionica farmaceutske industrije. Samo dionica Pfizera potonula je 8,6 posto, zabilježivši najveći gubitak u jednom danu u zadnjih 10 mjeseci, dok su u prosjeku cijene farmaceutskih dionica izgubile na vrijednosti 2,9 posto.

Ipak, bilo je i svijetlih trenutaka. U srijedu je tako poslovanje obilježio uzlet na tržištima na samu godišnjicu kraha burze, 19. listopada 1987., kada je Dow potonuo za čak 22 posto, a taj dan ušao je u povijest Wall Streeta kao "crni ponedjeljak". Poticaj kupovinama stigao iz JP Morgana. Ta treća po veličini američka bankarska kompanija izvijestila je o porastu dobiti i prihoda u trećem ovogodišnjem tromjesečju iznad procjena Wall Streeta, zbog čega su joj dionice ojačale 2,8 posto.

Nadalje, i Bank of America, druga po veličini bankarska grupacija u SAD-u, izvijestila je o snažnom skoku tromjesečne dobiti, što je podiglo cijene njezinih dionica za 2,1 posto. "Čini se da ćemo ponovno imati tromjesečje sa zaradama iznad očekivanja. Smjernice u vezi zarada su pozitivne, što uvijek pomaže dobrom raspoloženju na tržištu", kazao je Brian Gendreau, investicijski strateg pri ING Investment Managementu.

Sudska presuda u korist duhanske podignula je dionice Altrie, matične kompanije proizvođača cigareta Philipa Morrisa, za čak 6,1 posto, na rekordnih 75,58 dolara. Razlog tomu je odluka američkog Vrhovnog suda da odbaci žalbu američkog Ministarstva pravosuđa u slučaju koji je država pokrenula protiv proizvođača cigareta. Ta odluka mogla bi toj industriji uštedjeti 280 milijardi dolara kazni.

Na europskim burzama u srijedu je zabilježen je najveći dnevni postotni gubitak na cijenama dionica od kolovoza 2004. uslijed zabrinutosti oko jačanja inflacije. U konačnici, londonski Ftse indeks na tjednoj se razini spustio 2,5 posto, na 5.142 boda. Frankfurtski DAX potonuo je 2,9 posto, na 4.838 bodova.

I na europskim burzama cijene dionica bile su pod pritiskom snažnijeg od očekivanja porasta američke inflacije, dok su cijene dionica nafte ispod 64 dolara po barelu potaknuo korekciju cijena dionica naftne industrije. "Ključni čimbenik za tržišta u idućih nekoliko mjeseci neće biti gospodarski rast nego inflacija", kazao je strateg Factseta Jean-Luc Buchalet. "Agresivnije zaoštravanje monetarne politike u SAD-u ne bi trebalo isključiti". No, Buchalet je dodao da bi postupno povećanje ključnih kamatnih stopa u SAD-u na između četiri i 4,25 posto moglo ograničiti likvidnost i pogoditi Wall Street, donoseći kratkoročne koristi europskim dionicama.

Na udaru su se našle rudarske kompanije, predvođene Anglo-Americanom i Rio Tintom, čije su dionice redom pojeftinile za oko tri posto. Njihov pad potaknuli su upozorenje o dobiti australske rudarske kompanije Newcrest Mining i nastavljene zabrinutosti da bi dvogodišnji rast cijena uslijed snažne kineske potražnje, poremećaja u opskrbi i niskih razina zaliha mogao biti priveden kraju.

Sezona tromjesečnih poslovnih izvješća europskih kompanija također se odvija dobro. "Imamo dobru sezonu poslovnih izvješća", kazao je Anders Evander iz ABN Asset Managementa u Stockholmu. "Bit ćemo svjedoci objave još poslovnih izvješća koja će nadmašiti procjene."

Po dobitcima je predvodio SAP, najveći svjetski proizvođač poslovnog softvera, čije su dionice ojačale 3,8 posto uslijed podizanja procjene prihoda i dobiti za cijelu godinu nakon što je njegova tromjesečna dobit uvećana za 15 posto. Ojačale su i dionice Nestlea, najvećeg svjetskog proizvođača hrane. Njegove su dionice skočile za 3,3 posto, najviše od 12. ožujka, nakon što je švicarska kompanija izvijestila o rastu prihoda od prodaje u trećem tromjesečju za 9,1 posto na 24,2 milijarde švicarskih franaka.

Od gubitnika isticala se Nokia čije su dionice pojeftinile 2,4 posto. Taj najveći svjetski proizvođač mobitela je, naime, objavio da mu je dobit u trećem tromjesečju porasla za 29 posto na 20 centi po dionici, razočaravši neke analitičare koji su očekivali više od toga.

Indeks Tokijske burze oslabio je u tome razdoblju 1,7 posto, dosegnuvši 13.199 bodova.

(Hina) xsbo ysbo

An unhandled error has occurred. Reload 🗙