HSP smatra da je dogradnja tog Sporazuma u interesu svih naroda i građana u BiH, te hrvatske i europske sigurnosti, rekao je predsjednik HSP-a Anto Đapić na konferenciji za novinare.
HSP Hrvatskom saboru predlaže organiziranje rasprave o položaju hrvatskog naroda u BiH, dometima i dogradnji Daytonskog sporazuma i donošenje saborske deklaracije koja bi bila uporište Vladi za političke međunarodno-pravne aktivnosti.
Hrvatska Vlada, ističe Đapić, treba aktivno lobirati kod bivših članica Kontaktne skupine o potrebi dogradnje Daytona.
Upozoravajući da su ugroženi vitalni interesi Hrvata u BiH, predsjednik HSP-a navodi temeljne principe za koje se HSP zauzima u dogradnji Daytonskog sporazuma.
Zauzima se, kaže, za ukidanje entiteta, snažnu regionalizaciju BiH s osam kantona ili regija koji trebaju imati visok stupanj autonomije, efikasnu središnju vladu uz dvodomni parlament.
U parlamentu, naglašava, moraju biti potpuno zaštićeni vitalni interesi svakog naroda, neke se odluke, npr. pitanje Ustava, moraju donositi konsenzusom, bez nadglasavanja.
Traženje trećeg entiteta za Hrvate u BiH pravaši drže nerealnim.
Đapić pritom tumači da to nema ničiju podršku u međunarodnoj zajednici, da isključuje velik broj Hrvata izvan takvog entiteta, da je gotovo nemoguće naći razgraničenje između Hrvata i Bošnjaka.
Ipak, dodaje da HSP ne isključuje i teritorijalnu organizaciju BiH od tri entitea, ako je to sporazum tri naroda u BiH.
Pravaši su danas u saborsku proceduru poslali prijedlog izmjena Zakona o reviziji pretvorbe i privatizacije po kojima bi se svaki nezakonito provedeni slučaj pretvorbe i privatizacije proglasio pravno ništavnim, dok bi se za slučajeve provedene na nepropisan način pokrenuo postupak ovjere vlasništva.
Ne dobije li njihov prijedlog podršku Sabora, zastupnik Pero Kovačević najavljuje traženje referenduma.