FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Drnovšek za arbitražu

Autor: ;fl;
LJUBLJANA,19. listopada 2005.(Hina) - Slovenski predsjednik JanezDrnovšek u srijedu je izjavio da bi arbitraža o granici s Hrvatskomili prepuštanje tog spora međunarodnom sudskom tijelu bilo bolje odsadašnjeg stanja koje izaziva stalne napetosti, te da traženjebilateralnog rješenja u vrijeme kad Hrvatska pregovara s Europskomunijom o članstvu ne bi bilo "mudro".
LJUBLJANA,19. listopada 2005.(Hina) - Slovenski predsjednik Janez Drnovšek u srijedu je izjavio da bi arbitraža o granici s Hrvatskom ili prepuštanje tog spora međunarodnom sudskom tijelu bilo bolje od sadašnjeg stanja koje izaziva stalne napetosti, te da traženje bilateralnog rješenja u vrijeme kad Hrvatska pregovara s Europskom unijom o članstvu ne bi bilo "mudro".

"Moja je ocjena da smo u pregovorima s Hrvatskom iskoristili sve pregovaračke mogućnosti. Zato je bolje da se odlučimo za arbitražu i čekamo konačno rješenje", rekao je Drnovšek u srijedu na konferenciji za novinare na kojoj je govorio o rezultatima nedavnog summita predsjednika srednjoeuropskih država u Zagrebu, europskim temama i perspektivi država zapadnog Balkana za ulazak u europske integracije.

Slovenski predsjednik rekao je da se Slovenija i Hrvatska moraju dogovoriti kojoj će međunarodnoj ustanovi prepustiti rješavanje spora, pri čemu je naglasio da Slovenija želi da se u proces arbitriranja ne uključi samo granica na moru nego i "kopneni dio granice, osobito zadnjih 7 kilometara" (prije njezina izlaska na morsku obalu).

Drnovšek je podsjetio da je i sam kao nekadašnji predsjednik vlade sudjelovao u pokušajima da se sporna granična pitanja s Hrvatskom riješe, ali da se time nije postigao uspjeh, pa ustrajanje na bilateralnom rješenju, kako je rekao, vodi do ponavljanja "incidenata, napetosti i gubitka energije", što bi se arbitražom izbjeglo.

Na pitanje o prijedlogu da se pitanje granice rješava u sklopu pristupnih pregovora Hrvatske s Europskom unijom, Drnovšek je odgovorio da mu se ta mogućnost ne čini "mudrom".

"To bi u Sloveniji izazvalo iskušenja da se proces ulaska Hrvatske u Europsku uniju blokira, a to bi bilo vrlo loše i dovelo bi do pogoršanja odnosa", ocijenio je slovenski predsjednik.

Drnovšek je pri tom podsjetio na jednu fazu u približavanju Slovenije Europskoj uniji, kad je Italija pokušala zaustaviti potpisivanje sporazuma o pridruživanju Slovenije Uniji, uvjetovavši svoj pristanak rješenjem za imovinu talijanskih esula koji su nekada živjeli u Sloveniji.

"Tada nas taj potez nije baš oduševio i naši odnosi s Italijom u kratkom su se vremenu naglo pogoršali", rekao je Drnovšek.

"Vrijeme je da se odlučimo za arbitražu, čekamo rješenje i završimo s tim pitanjem", ocijenio je Drnovšek na konferenciji za novinare.

Slovenski je predsjednik ocijenio da Europska unija mora držati "otvorena vrata" za sve države jugoistočne Europe, kako bi izbjegla dugoročnu podjelu kontinenta na njegov bogati i siromašni dio, čime bi kako je naglasio u regiji došlo do destabilizacije i novih konflikata.

"Pozitivno je što je Europska unija pristala na pregovore s Turskom i Hrvatskom, ali ima mnogo drugih kandidata u regiji koji su zainteresirani za ulazak. Kod njih postoji osjećaj zabrinutosti da bi im EU mogla zatvoriti vrata", rekao je Drnovšek te dodao da bi to u budućnosti moglo izazvati nove sukobe.

Zato bi Europska unija među ostalim, naveo je, morala dovršiti i svoj "ustavni okvir" koji će omogućiti nastavak procesa proširenja, pri čemu je potrebno ustrajati na donošenju europskog Ustava, procesu blokiranom na referendumima u Francuskoj i

Nizozemskoj.

Drnovšek je rekao da Slovenija predlaže da se proces ratifikacije Ustava nastavi u državama-članicama, te da Nizozemska i Francuska nakon toga ponovno prouče mogućnost da ga potvrde.

(Hina) xfl ybs

An unhandled error has occurred. Reload 🗙