Transparency International objavio je da je Hrvatska 70. zemlja po razini percepcije korupcije na popisu od 159 država. Prošle je godine u istom istraživanju Hrvatska zauzela 67. mjesto među 146 država.
"Građani nisu zadovoljni stanjem i brzinom kojom mjere za suzbijanje korupcije donose rezultate, ali isticanje tog nezadovoljstva kao mjere realnog stanja i kriterija za usporedbu s drugim zemljama smatramo štetnim za ugled Hrvatske i njezina gospodarstva, kao i za ukupno ozračje u hrvatskoj poslovnoj zajednici", navodi u priopćenju predsjednik HUP-a Emil Tedeschi.
Neprimjerenim smatra "interpretaciju percepcije korupcije kao relevantna indeksa za usporedbu stvarne razine korupcije u zemljama" i dodaje kako je posve očito da realna razina korupcije u Hrvatskoj nije usporediva sa stanjem u nekim od nisko razvijenih i politički nestabilnih zemalja koje su po indeksu percepcije korupcije na istom mjestu kao i Hrvatska.
"Dobro je da su hrvatski građani vrlo osjetljivi na korupciju, jer njihova velika očekivanja stvaraju pritisak za što radikalniji obračun s tim društvenim i gospodarskim problemom. Međutim, njihova percepcija o povećanoj razini korupcije dobrim dijelom može biti posljedica većeg zanimanja kojim mediji i javnost zadnjih godina prate tu pojavu, te pojedinih, medijski vrlo eksponiranih, slučajeva korupcije", navodi HUP.
HUP ističe kako već u svojim temeljnim načelima upozoravaju na problem korupcije i da je to jedan od prioriteta djelovanja udruge, a poduzetnici su društvena skupina koja je vrlo zainteresirana za poboljšanja na tom području.
"To dokazuju i naši članovi, od kojih su mnogi osobno sudjelovali u raskrinkavanju slučajeva korupcije", navodi HUP i dodaje kako je član radne skupine za izradbu Nacionalnog programa za suzbijanje korupcije, u kojoj zajedno s Vladom, sindikatima i drugim društvenim čimbenicima, priprema strateški program sustavna suzbijanja te vrlo opasne društvene pojave.