FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

ICTY: Milošević želi pozvati još 200 svjedoka, 74 za Hrvatsku

Autor: ;dhai;
DEN HAAG, 18. listopada 2005. (Hina) - Bivši jugoslavenski predsjednikSlobodan Milošević zatražio je u utorak od Haškog suda (ICTY) da muodobri izvođenje još 199 svjedoka obrane, od kojih 15 za optužnicu zaKosovo, 74 za Hrvatsku, 106 za BiH, te četiri tzv. "neprijateljskasvjedoka", za čije ispitivanje će trebati dodatnih 100 radnih dana.
DEN HAAG, 18. listopada 2005. (Hina) - Bivši jugoslavenski predsjednik Slobodan Milošević zatražio je u utorak od Haškog suda (ICTY) da mu odobri izvođenje još 199 svjedoka obrane, od kojih 15 za optužnicu za Kosovo, 74 za Hrvatsku, 106 za BiH, te četiri tzv. "neprijateljska svjedoka", za čije ispitivanje će trebati dodatnih 100 radnih dana.

Milošević je objasnio kako je prvotni popis svjedoka obrane, na kojem je bilo više od 1.600 imena, na zahtjev sudskog vijeća "rigorozno skratio" da bi došao do broja 199, koji je uz dosadašnjih četrdesetak saslušanih svjedoka, ukupno manji od broja svjedoka koje je izveo tužitelj Geoffrey Nice.

Tužitelj Nice intervenirao je ocjenom da bi prema sadašnjem tempu saslušanja svjedoka obrane, ako vijeće odobri Miloševićev zahtjev, suđenje moglo trajati još tri do četiri godine.

Predsjedavajući sudac Patrick Robinson najavio je održavanje statusne konferencije na kojoj će se raspravljati o svjedocima obrane.

Listu od 22 tzv. "neprijateljska svjedoka", za čije je pozivanje pred Haški sud obrana ranije zatražila izdavanje 'sub poena' sudskog vijeća, Milošević je skratio na samo četiri imena - Billa Clintona, Tonyja Blaira, Wesleya Clarka i Gerharda Schroedera.

Haški proces Miloševiću za genocid u BiH i zločine protiv čovječnosti u Hrvatskoj i na Kosovu devedesetih traje već dulje od tri i pol godine, od 12. veljače 2002., i najdulje je suđenje za ratne zločine u povijesti međunarodnog prava.

Prve dvije godine trajalo je izvođenje dokaza optužbe, tijekom kojih je u 300 radnih dana saslušano 298 svjedoka.

Milošević, koji se brani sam, počeo je obranu iznositi 31. kolovoza 2004., za što mu je vijeće odobrilo 150 radnih dana, uključujući i 60 dana za tužiteljevo protuispitivanje svjedoka.

Raspravno vijeće je početkom ovoga mjeseca utvrdilo da je Milošević potrošio više od dvije trećine dodijeljenog vremena, te da mu je preostalo 30 radnih dana ili 120 radnih sati suđenja. Optuženom je naložilo da zbog toga radikalno revidira popis svjedoka.

Milošević je dosad uspio ispitati samo 39 svjedoka, uglavnom vezanih uz optužnicu za Kosovo, dok se optužnica za Hrvatsku i BiH dotaknuo samo usputno u iskazima nekoliko svjedoka.

Prema važećem rasporedu suđenja, i procjenama vezanim uz njegovu realizaciju, Milošević bi trebao završiti dokazni postupak obrane u ožujku iduće godine. Nakon toga treba uslijediti dodatno otvaranje dokaznog postupka optužbe, zatraženo zbog izvođenja novih šest svjedoka i dokaza vezanih uz sudjelovanja paravojne postrojbe MUP-a Srbije "Škorpioni" u genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici 1995.

Završne riječi obrane i optužbe planirane su za jesen 2006. a obzirom da se radi daleko najduljem i najsloženijem haškom procesu, procjenuje se da će sucima trebati znatno dulje vremena od uobičajenog za vijećanje o presudi, koju je moguće očekivati tek u prvoj polovici 2007.

Ako vijeće u cijelosti ili djelomice odobri Miloševićev zahtjev za dodatno vrijeme za obranu, sve te prognoze morat će se korigirati a završetak maratonskog procesa postat će još neizvjesnije.

Milošević je u utorak završio dodatno ispitivanje svjedoka Bogoljuba Janičevića, načelnika policije u Uroševcu tijekom rata na Kosovu 1998/99., te izveo svog 40. svjedoka, umirovljenog general bojnika Miloša Đošana, ratnog zapovjednika garnizona Vojske Jugoslavije u Đakovici.

(Hina) xdh ydgk

An unhandled error has occurred. Reload 🗙