"Danas ćemo pokazati koja od osam osuda može ostati na snazi i koliko treba revidirati kaznu. Tražit ćemo da ona ne bude dulja od osam godina. Kazna od 20 godina apsolutno je neusklađena s dosadašnjom praksom Haškog suda", kazao je Henessy. On je napomenuo kako je ICTY do sada izrekao samo 15-ak kazni od 20 i više godina i to za znatno teže zločine od onih za koje je osuđen Naletilić. "Držim da bi najadekvatnija kazna bila najviše do osam godina zatvora a možda i manje", dodao je.
Pred Žalbenim vijećem Haškog suda (ICTY) kojim predsjedava talijanski sudac Fausto Pocar u ponedjeljak je počela dvodnevna rasprava o žalbama obrane i optužbe na prvostupanjske presude protiv nekadašnjeg zapovjednika Kažnjeničke bojne HVO-a Mladena Naletilića Tute i zapovjednika jedne od postrojbi iz sastava te bojne Vinka Martinovića Štele, koji su 31. ožujka 2003. osuđeni na 20 i 18 godina zatvora.
Predsjedavajući sudac Pocar upozorio je strane da "žalbena rasprava nije novo suđenje" i da su argumenti koje strane mogu iznositi ograničeni na pravne greške koje osudu čine nevažećom i činjenične greške koje ometaju izvršenje prevde.
Raspravno vijeće pod predsjedanjem suca Liu Daquna osudilo je Naletilića za progon bošnjačkih civila na području Mostara i Jablanice, za mučenje, prisilni rad zatočenika, nezakonito premještanje stanovništva, bezrazložna razaranja i pljačku u razdoblju od travnja 1993. do siječnja 1994. Oslobođen je krivnje za devet točaka optužnice, uključujući i ubojstva.
Martinović, zapovjednik antiterorističke jedinice "Mrmak" iz sastava Kažnjeničke bojne, osuđen je po devet točaka za progon, ubojstva, nehumane postupke i pljačku a oslobođen po osam točaka. Branitelji su žalbe podnijeli 29. travnja 2003., a tužitelji 1. svibnja 2003. Martinović je u pritvoru ICTY-a dulje od šest godina od 9. kolovoza 1999., a Naletilić pet i pol godina od 24. ožujka 2000.
Obrana Naletilića žalila se na presudu po 40 osnova, od čega 39 za greške i nejasnoće kod utvrđivanja činjenica, te kod prihvatanja i vrednovanja dokaza, a u 40-oj na visinu kazne. Branitelji Martinovića žalili su se po tri osnove, na pogrešnu primjenu prava kod utvrđivanja postojanja međunarodnog sukoba, činjenične greške i nejasnoće u osudama te na visinu kazne. Tužiteljstvo se žalilo zbog grešaka raspravnog vijeće kod zaključaka o kaznenom djelu progona, definiciji deportacija i kod višestrukog optuživanja.
U jutarnjem dijelu sjednice, odvjetnik Henessy argumentirao je žalbene osnove na presudu Naletiliću ističući kako "Tuta nije bio operativni zapovjednik Kažnjeničke bojne, već samo njezin sveukupni zapovjednik", što je utvrđeno i u presudi, te je pogrešno primijenjeno pravo za umišljaj po zapovjednoj odgovornosti.
Kazao je kako je pogrešno pripisana odgovornost Naletilića za zločine počinjene u zatvoru HVO-a u Ljubuškom, jer osobe koje su počinile nisu bili pripadnici Kažnjeničke bojne, a njezin pripadnik Ivan Kraljević postao je upravitelj zatvora nakon što su se zločini dogodili. Svi zločini za koje je Naletilić osuđen kao zapovjednik, osim jednog, vezani su uz zatvor u Ljubuškom. Henessy je također ukazao na greške kod osude za pljačku i premještanje stanovništva u Mostaru, te na slabosti nekih od glavnih dokaza optužbe kao što je tzv. Radošev dnevnik, svjedočenje Falca Simanga i drugi.
Tutin drugi branitelj Chris Meek, obrazložio je ostale argumente iz žalbe, uključujući osudu za protuzakoniti rad zatočenika koji su, prema presudi, kopali kanal za vodovod i gradili bazen kraj Tutine kuće u Širokom Brijegu. "Nigdje nije dokazano da je Tuta imao efektivnu kontrolu kod tog djela", ocjenio je Meek.
Prema rasporedu rada, današnja će sjednica koja traja do 18 sati uglavnom biti posvećena argumentiranju žalbe Naletilićeve obrane i odgovoru tužiteljstva na nju, dok će Martinovićevi branitelji Kurt Kerns i Želimir Par za svoju argumentaciju imati na raspolaganju sutrašnji dan.