"Tvrđava Europa neodrživa je... proširenje se treba nastaviti", poručio je slovenski predsjednik Janez Drnovšek, a češki predsjednik Vaclav Klaus poručio je kako bi bila "tragična pogreška" kada bi se zbog unutarnjih problema u Uniji proces proširenja zaustavio. Poljski predsjednik Aleksander Kwasniewski poručio je kako Europska unija treba pokazati "solidarnost i otvorenost prema zemljama južne i istočne Europe".
Drnovšek je, osvrćući se na neuspjehe referenduma u pojedinim državama članicama EU, kazao kako te zemlje nisu objasnile svojim građanima što zapravo znači proširenje unije i upozorio da bi to vodilo u "Europu podjela", odnosno s jedne strane Europu blagostanja i s druge Europu siromaštva.
Talijanski predsjednik Carlo Azeglio Ciampi poručio je kako je dovršetak procesa europskih integracija temeljni cilj Unije te poručio kako odbijanje Ustava u nekim zemljama nije bio i znak odbijanja procesa proširenja već želja za osiguranjem boljeg upravljanja Europskom unijom.
Češki predsjednik poručio je i kako se treba riješiti barijera unutar EU i osigurati slobodan protok ljudi, roba i kapitala.
Poljski predsjednik pozvao je i na uključivanje Ukrajine, Moldavije i Gruzije u proces europskih integracija te davanje prespektive punopravnog članstva tim zemljama, a tu je ideju podržao i Drnovšek.
Albanski predsjednik Alfred Moisiu kazao je kako njegova zemlja već više od desetljeća radi na dostizanju ekonomskih, pravnih i političkih standarda Europske unije te poručio kako ni Kosovo ne može ostati izvan granica unije.
Moldavski predsjednik Vladimir Voronin, potvrđujući aspiracije svoje zemlje za članstvom u EU kazao je kako i vlasti njegove zemlje provode potrebne reforme kako bi se prilagodile kriterijima za europske integracije.
Predsjednici su u svojim govorima pozdravili i početak pristupnih pregovora Hrvatske s Europskom unijom.
Plenarna sjednica nastavlja se nakon stanke izlaganjem još osam predsjednika država.