Predsjedavajući summita hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, pozdravljajući sudionike skupa poručio je kako je proširenje Europske unije jedini put kojim Europa treba ići.
"Integracija Europe jedinstveni je, milenijski, pothvat kojemu nema alternative i kojega valja privesti kraju u interesu kako europskih zemalja, tako i cijeloga svijeta. Europsku integraciju ne smije se ni dovoditi u pitanje, a ni zaustavljati", kazao je Mesić dodajući da je za uspješan nastavak toga procesa nužna intenzivna kampanja obavještavanja građana, ne samo zemalja članica Europske unije, nego i zemalja - kandidata i onih koje će tek postati, kako bi u najširoj europskoj javnosti prevladala svijest o prednostima što ih nosi integracija.
"Zemlje - kandidati za članstvo u Europskoj uniji, kao i zemlje koje tek teže tome da dobiju status kandidata, trebaju nesmanjenim tempom i odlučnošću nastaviti s prilagođavanjem europskim standardima i usvajanjem europskih kriterija, kako bi što prije ispunile uvjete za dobivanje statusa kandidata, odnosno za otpočinjanje pregovora o punom članstvu u Europskoj uniji. Individualna dostignuća u tome procesu individualno će se vrednovati, uz primjenu jednakih kriterija i postavljanje jednakih uvjeta svim potencijalnim novim članicama Europske unije", rekao je Mesić.
U procesu prilagodbe svih u Europi na proširenje Unije Mesić je poručio kako treba izaći iz uskih nacionalnih okvira i odreći se ljubomornog čuvanja onoga što dijeli i razlikuje.
"Umjesto toga moramo težiti pretvaranju nacionalnih različitosti u opće-europsko bogatstvo, a uski nacionalni interes podrediti, ne odričući se pri tome od njegovoga ostvarivanja, širem interesu integrirane Europe", rekao je Hrvatski predsjednik.
On je dodao kako u traženju odgovora na izazove s kojima se suočavaju europske zemlje i njihovi građani ne bi trebalo prihvatiti ograničenja postojećeg liberalnog modela.
Osvrnuvši se na probleme u borbi protiv globalnog terorizma Mesić je kazao kako sve europske zemlje, uz odlučno i aktivno podupiranje te borbe u punoj suradnji s Ujedinjenim narodima, moraju posvetiti osobitu pozornost zaštiti i poštivanju kako ljudskih prava, tako i olakšica što se u prometu ljudi i dobara primjenjuju u sklopu ostvarivanja koncepta europske integracije.
"Ni u kojem slučaju i nigdje ne smije se snagama sklonim totalitarizmu dozvoliti da borbu protiv globalnog terorizma iskoriste kao paravan za sužavanje demokratskih prava i sloboda", kazao je Mesić.
Redovni 12. godišnji dvodnevni summit u Zagrebu će okupiti 15 državnih poglavara, no nekoliko uzvanika zbog magle još nije doputovalo i njihov se dolazak očekuje tijekom jutra.
Nakon uvodnog pozdrava domaćina skupa, nazočnima će se obratiti i predsjednik Sabora Vladimir Šeks i predsjednik hrvatske Vlade Ivo Sanader.
Predsjednik Mesić će potom biti i prvi govornik na prvoj plenarnoj sjednici pod nazivom "Kako završiti proces europske integracije", poslije čega će sudionici govoriti po načelu senioriteta, odnosno prema duljini vremena provedenog na predsjedničkoj dužnosti.