Budućnost ove gospodarske grane, dodao je Polanečec, leži i u povećanju stupnja finalizacije proizvoda, a odgovor na veliki uvoz namještaja vidi u povećanju konkurentnosti domaćih proizvoda.
Polančec je naglasio važnost obrazovanja kadrova u drvnoj industriji, a povezivanje tvrtki u strateške saveze, kako je rekao, mogućnost je za izlazak na inozemna tržišta.
Drži i kako domaći proizvodi drvne industrije imaju šanse i potencijala na tržištu EU, no da treba poraditi na modernizaciji i usvajanju novih tehnologija budući je tehnološka zaostalost ono što danas prati ovu granu.
Pomoćnik ministra poljoprivrede Ivica Grbac istaknuo je kako otvaranje EU tržišta i izloženost globalnom porastu konkurentnosti treba biti važan pokretač sjedinjenja industrija baziranih na šumarskom sektoru.
Dodao je kako su pad proizvodnje, smanjenje broja zaposlenih, pad konkurentnosti te veliki uvoz, problemi s kojima se suočava drvna industrija.
Nužnim Grbac stoga smatra poduzimanje mjera koje će zaustaviti i preokrenuti negativne trendove, a stvaranje vlastitih brandova, zatim vlastitog prepoznatljivog dizajna u proizvodnji namještaja, povećanje proizvodnje finalnih proizvoda te povezivanje tvrtki u clustere, samo su neke od mjera kojima će se potaknuti razvoj ovih djelatnosti.
Predsjednica Vijeća Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja Olgica Spevec kazala je pak da država treba stvoriti uvjete za rast i povećanje drvno-prerađivačke industrije, no kako se sami proizvođači moraju pripremiti na izazove koji ih očekuju ulaskom Hrvatske u EU.