Obrazlažući predložene izmjene, glavni državni inspektor Kruno Kovačević izvijestio je da inspektori godišnje podnesu oko 40 tisuća prekršajnih prijava zbog 'sive ekonomije', da prekršajni sudovi zbog gomile predmeta često ne odlučuju o svim slučajevima pa ih veliki dio ode u zastaru.
Iz tih se razloga, kaže, predlaže povećanje ovlasti inspektora da pravnoj ili fizičkoj osobi mogu 'na licu mjesta' zabraniti obavljanje djelatnosti, zapečatiti prostorije i sredstva za rad, dok se ne otklone nepravilnosti ili do okončanja upravnog postupka.
Klubovi su u raspravi upozoravali da je 'siva ekonomija' i dalje 'rak rana' hrvatskog gospodarstva i društva uopće, da državni proračun zbog toga godišnje gubi i do 15 milijardi kuna koliko se, ističe Andrija Hebrang (HDZ), godišnje izdvaja za zdravstvo.
Upozorava da samo zbog neregistriranog zapošljavanja proračun godišnje gubi više od osam milijardi kuna, da se, uključujući i one koje rade 'u fušu' (prekovremeno), brojka radnika 'na crno' penje do 400 tisuća.
"Dok se ne prekine ovaj začarani krug i dalje će se otežavati cjelokupni razvoj društva", rekao je Hebrang, naglasivši da su predložene izmjene samo prvi korak u Vladinim mjerama na suzbijanju 'sive ekonomije'.
Pero Kovačević (HSP) proziva bivšu i aktualnu vlast da s konkretnim mjerama protiv 'sive ekonomije' kasne oko četiri do pet godina, da su pokazale neozbiljnost, da je aktualna vlast pogriješila što je pojedine inspekcije izdvajala iz Državnog inspektorata i tako im smanjila ovlasti.
Ovlasti inspektora, tvrdi, trebalo bi proširiti i na poslodavce koji krše radnička prava, poput kršenja kolektivnih ugovora, i to na način da se obespravljeni radnici namiruju ovrhom nad poslodavcem.
Mato Arlović (SDP), pak, upozorava na ustavnost više zakonskih odredbi, među njime i one po kojoj bi inspektori mogli pretraživati poslovne prostorije. Upozorava, naime, da je to po Ustavu moguće činiti samo uz sudski nalog i dva svjedoka.
Smatra da bi prije donošenja izmjena trebalo provesti raspravu između sindikata, poslodavaca i obrtnika jer, ističe, zadiru u temeljna ljudska prava. Nelogičnim drži i praksu da policija lovi i kažnjava radnike na crno, a ne poslodavce koji ih ne prijavljuju.