Uz to, inspektori su, kako su danas izvijestili iz Državnog inspektorata, izdali i 13 posto više rješenja o zabrani rada nego lani, ukupno 1.076.
Od ukupno provedenih inspekcijskih nadzora u razdoblju od 13. lipnja do 19. rujna 35.365 ih je bilo nad građanima koji pružaju ugostiteljske i turističke usluge, nad vlasnicima kuća i stanova za odmor te u naplati i uplati boravišne pristojbe, dok je 5.253 nadzora bilo nad ugostiteljskim i turističkim objektima.
Osim više rješenja o zabrani rada nego lani inspektori su ove sezone izdali i 29 posto više rješenja kojima je naloženo ispravljanje nedostataka, ukupno 591, te su utvrdili da je na poslovima u ugostiteljstvu i turizmu bilo 457 ilegalno zaposlenih.
Kod vlasnika kuća i stanova za odmor izvršeno je 14.756 inspekcijskih nadzora, prekontrolirano je i 20.533 pružatelja ugostiteljskih usluga u domaćinstvima, pri čemu su se povrede propisa većinom odnosile na neprijavljivanje gostiju, neuplaćivanje boravišne pristojbe, neisticanje cijena usluga i neizdavanje računa. U 504 slučaja kod privatnih je kućanstava utvrđen i nelegalan rad.
Inspektori su nadzor izvršili i nad 3.212 barova i restorana na obali, u 145 hotela, kod gotovo 1.300 pružatelja usluga smještaja u kampovima, a 266 nadzora bilo je nad putničkim agencijama i turističkim vodičima. Dio nadzora obavljen je i u nautičkim lukama te nad plovnim objektima koji su obavljali krstarenja, a redovito su obavljali nadzore uz magistralne prometnice (D-1 i D-3) te nad trgovcima.
Ocjenjujući ovosezonske inspekcije u turizmu iz Državnog inspektorata napominju da su unatoč manjem broju inspektora, ali uz maksimalni angažman, sve predviđene zadatke te prijave turističkih zajednica i samih gostiju izvršili uspješno.
Kad god su, kažu, imali veći broj prijava nezadovoljnih gostiju na određenom području organizirali su i ciljane akcije nadzora.
Ističu i da su imali dobru koordinaciju i suradnju s MUP-om te turističkim zajednicama.
(Hina) xtam yds