"To je doista zapanjujuće otkriće", rekao je Thomas Breuer iz Društva za očuvanje života u divljini i Instituta Max Planck za evolutivnu antropologiju u njemačkome gradu Leipzigu.
Nova otkrića mogu pomoći rekonstruirati kako su se ljudi počeli služiti oruđem ali i proširiti naša razumijevanja o tome kako se oruđem koriste životinje, kazao je Breuer, voditelj istraživanja.
"Iako je već dokumentirano da se gorile koje žive u zatočeništvu koriste oruđem, uključujući tu i bacanje predmeta te uporabu oruđa za hranjenje, dosad prema našim saznanjima nije bilo potvrde da se oruđem koriste i divlje gorile, unatoč desetljećima istraživanja", napisali su znanstvenici.
Svi veliki primati koriste se oruđem u zarobljeništvu no to je naučeno ponašanje, preuzeto oponašanjem ljudi, ističu znanstvenici u dnevniku Public Library of Science Biology objavljenom na internetu.
"Prvo smo promatrali odraslu ženku gorile kako se koristi granom drveta kao štapom za hodanje, njime ispituje dubinu vode i pomaže si pri pokušaju da prijeđe vodenu površinu na lokaciji Mbeli Bai, u močvarnoj šumi na sjeveru Konga", rekao je Breuer.
U drugom slučaju, druga se ženka gorile koristila debljim komadom drveta koji je položila na močvarno tlo i preko tog svojevrsnog mostića prešla preko vodene površine.
Postoje dokazi da se čimpanze i drugi majmuni u divljini koriste oruđem za, primjerice, lov na termite. No dosad to nije bilo potvrđeno za divlje gorile.