"Danas, 28. rujna, raspravno vijeće izdalo je nalog za uhićenje i predaju Josipa Jovića nakon što se on nije pojavio pred sudom kada je to od njega zatraženo. Optuženi se u ponedjeljak 26. rujna trebao izjasniti o krivnji prema jednoj točki za nepoštivanje suda", stoji u priopćenju ICTY-a.
U priopćenju se navodi da je Jovićev branitelj 23. rujna podneskom zatražio odgodu prvog stupanja pred sud, koja je istoga dana odbijena, a optuženi je preko branitelja obaviješten da se treba pojaviti na sudu u zakazano vrijeme.
U nalogu se od Tajništva ICTY-a traži da s nadležnim vlastima Republike Hrvatske i Kraljevine Nizozemske dogovori prebacivanje optuženog na sud i sa suda.
Jović je optužen 9. rujna za nepoštivanje suda, zbog objave identiteta i iskaza zaštićenog svjedoka sa suđenja Blaškiću u ožujku 1998., u Slobodnoj Dalmaciji u studenom i prosincu 2000. godine, kada je bio glavni urednik lista.
Još trojicu hrvatskih novinara ICTY je optužio za nepoštivanje suda zbog objave imena i iskaza istog svjedoka u tjedniku Hrvatsko slovo u studenom i prosincu 2004. Radi se o bivšem i sadašnjem glavnom uredniku Domagoju Margetiću i Marijanu Križiću, te direktoru lista Stjepanu Šešelju. Tužiteljstvo je podnijelo prijedlog spajanja postupaka protiv njih o čemu sudsko vijeće još nije odlučilo.
Krajem travnja ove godine ICTY je optužio i glavnog urednika Hrvatskog lista, Ivicu Marijačića, te suradnika lista, umirovljenog generala i obavještajca Markicu Rebića, zbog objave imena i iskaza drugog svjedoka sa suđenja Blaškiću.
Svi optuženi, osim Jovića, dobrovoljno su se pojavili pred sudom i izjasnili se da nisu krivi.
Za djelo nepoštivanja suda propisima ICTY-a predviđena je kazna do sedam godina zatvora ili novčana kazna do 100.000 eura, a moguća je i kombinacija tih kazni.