Dobivene rezultate zatim su kombinirali s podacima američkog ministarstva poljoprivrede o tome koliko je svaki sastojak prisutan u redovitom dnevnom unosu hrane u prosječnoj američkoj prehrani.
Rezultat je pokazao da je kava najveći izvor antioksidansa po obroku i po razini konzumacije.
Slijede je crni čaj, banane, grah i kukuruz.
"Amerikanci više antioksidansa primaju putem kave nego li drugom hranom - ništa drugo čak se ne približava kavi", kazao je znanstvenik profesor Joe Vinson sa sveučilišta Cranton u Pennsylvaniji.
Čini se da slične razine antioksidansa pružaju i pripravci s kofeinom i napitci kave bez kofeina.
Antioksidansi pomažu tijelu da se liši štetnih slobodnih radikala, destruktivnih molekula koje štete stanicama i DNK. Antioksidansi imaju brojne dobre učinke po zdravlje uključujući i zaštitu od srčanih oboljenja i raka.
Studije su povezivale pijenje kave sa smanjenjem opasnosti od raka jetre i debelog crijeva, dijabetesa tipa dva, te Parkinsonove bolesti.
No Vinson je ipak pozvao na umjerenost i kazao da bi ljudi trebali piti tek jednu ili dvije šalice kave dnevno.
Važno je nadalje ne zanemarivati korisne učinke svježeg voća i povrća, upozorio je.
"Nažalost, potrošači još uvijek ne jedu dovoljno voća i povrća, što je mnogo bolje s cjelokupnog prehrambenog stajališta s obzirom na visok sadržaj vitamina, minerala i biljnih vlakana" (u voću i povrću), rekao je Vinson.
Znanstvenici su pokazali da u usporedbi s drugom hranom, datulje pružaju najveći izvor antioksidansa. Također velik postotak imaju i brusnice te crno grožđe.