"Tko upravlja tvojim svijetom?", bilo je pitanje koje su, u jednom od najvećih ikada provedenih istraživanja, postavili agencija Gallup International i BBC World Service za više od 50.000 ispitanika u 68 zemalja svijeta.
Vjera je od ključne važnosti u Nigeriji, obitelj u Južnoj Americi, a Japanci ne vjeruju javnim ličnostima.
Jedan od rezultata koji najviše upada u oči je međunarodno razočaranje političarima kojima vjeruje krajnje nizak postotak ispitanika - samo 13 posto ispitanih.
Dvije trećine ispitanih u svijetu ocijenilo je da osjećaju da ih njihova vlada ne zastupa, a iznimke su bile Južnoafrikanci, Izraelci i Skandinavci koji su većinom vjerovali da su njihove vlade u skladu s voljom naroda.
Istraživanje je pokazalo i da globalno postoji želja da se više vlasti da intelektualcima poput pisaca i akademika.
Premda tehnologija svijet smanjuje na globalno selo, domoljublje i dalje ostaje važno, a pokazalo se da su osjećaji nacionalnih identiteta najsnažniji u Južnoj Americi, jugoistočnoj Aziji i istočnoj Africi.
Muslimani i protestanti najskloniji su vjerovati vjerskim čelnicima i dati im više vlasti. Židovi su po istraživanju najuvjereniji da mogu mijenjati vlastite živote.
U cijeloj Africi vjera igra izrazito važnu ulogu, a posebice u Nigeriji gdje je 85 posto ispitanih podržalo svoje crkvene vođe. Vjeru je kao važnu istaknuo i velik broj Amerikanca i Kanađana.
Japanci su pokazali da su izrazito podozrivi spram vlasti a neku značajniju vjerodostojnost pripisuju samo novinarima i vodećim poslovnim ljudima.
U Europi vlada niska razina povjerenja u sve vrsta vođa; vojne, političke, vjerske, poslovne i medijske.
U Indiji, Pakistanu i Vijetnamu većina ne vjeruje da može mnogo utjecati na svoje živote.
Obitelj je vrlo važna u Južnoj Americi te je 80 posto ispitanih izdvojilo svoje najbliže kao osobe koje će najvjerojatnije utjecati na njihove odluke.