FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Slučaj Lora: svjedok Sulejmanović, bivši stražar u Lori, ne sjeća se ničega

Autor: ;dstr;
SPLIT, 20. rujna 2005.(Hina) - Bivši vojni policajac i stražar uvojno-istražnom centru u Lori Zlatko Sulejmanović pred Sudskim vijećemza ratne zločine Županijskog suda u Splitu izjavio je danas da se nesjeća ničega što bi moglo upućivati na to da su u Lori zlostavljanizatvorenici, a nije se mogao sjetiti ni iskaza koji je u rujnu 2001.dao sucu istražitelju.
SPLIT, 20. rujna 2005.(Hina) - Bivši vojni policajac i stražar u vojno-istražnom centru u Lori Zlatko Sulejmanović pred Sudskim vijećem za ratne zločine Županijskog suda u Splitu izjavio je danas da se ne sjeća ničega što bi moglo upućivati na to da su u Lori zlostavljani zatvorenici, a nije se mogao sjetiti ni iskaza koji je u rujnu 2001. dao sucu istražitelju.

Sulejmanović je tada izjavio kako se sjeća da su u Lori bili zatvoreni civili Nenad Knežević i Gojko Bulović, za čiju se smrt terete osmorica optuženika, te da je čuo da je jedan od njih ubijen kad je pokušao pobjeći udarivši i oborivši jednoga od čuvara. Potanko je opisao i događaje prije Bulovićeve smrti te osobe koje su u tome sudjelovale.

Branitelji osmorice optuženih bivših vojnih policajaca taj njegov iskaz smatraju prijepornim jer, kako su ocijenili, ni danas nije jasno u kojemu je svojstvu Sulejmanović ispitivan i zašto je bio sproveden istražnom sucu nakon 24-satnog ispitivanja u policiji. Braniteljima je upitno i zdravstveno stanje svjedoka, s obzirom na to da postoje naznake da ima zdravstvene tegobe, zbog čega se, kako su ustvrdili, njegov iskaz ne može ocijeniti vjerodostojnim.

Prijeporne noći kad je Knežević, po optužnici ubijen, Sulejmanović je, kako je rekao u iskazu 2001., vidio da je u Loru došao bijeli kombi iz kojega su izišli današnji optuženici Miljenko Bajić, Josip Bikić i Davor Banić, tada pripadnici ophodnje Vojne policije, te da su se uputili prema ćelijama. Izišli su nakon 15-ak minuta, a do tada su se iz jedne ćelije čuli jauci i zapomaganje. Sulejmanović je po nalogu jednoga vojnog policajca ušao u tu ćeliju gdje je, kako je izjavio, našao mrtvo tijelo Gojka Bulovića.

Istražnom je sucu 2001. rekao i da je vidio tzv. induktorski telefon te jednog zatvorenika čije su uši bile spojene žicama na taj telefon.

Svjedok je, međutim, na glavnoj raspravi rekao kako je iskaz kod suca istražitelja dao pod pritiskom te da mu je policija sugerirala odgovore na pitanja o ulozi optuženika.

Na pitanja branitelja Sulejmanović je odgovarao s "ne sjećam se", a izjavio je i da nikada nije vidio mrtvo tijelo Gojka Bulovića ili da je prepoznao trojicu optuženika za koje je naveo da su izišli iz bijelog kombija. Ne sjeća se ni organizacije rada zatvorskih čuvara, ni Nenada Kneževića, koji je poslije preminuo u bolnici od posljedica premlaćivanja, niti bilo kakvih izgreda u Lori.

Branitelj Tonća Vrkića odvjetnik Slobodan Mikulić ustrajao je na njegovu očitovanju o zdravstvenom stanju, "s obzirom na gubitak pamćenja", no, svjedok je odbio odgovoriti pozivajući se na osobne razloge.

Svjedokov otac Hajrudin Sulejmanović sudu je potvrdio da je njegov sin u tijeku prvog suđenja 2002. dobivao telefonske prijetnje prije svojega svjedočenja.

Danas su svjedočila još dvojica negdašnjih stražara u Lori - Miroslav Buzov i Mladen Tolušić koji nisu ništa znali o zlostavljanjima zatvorenika.

(Hina) xdstr ydd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙