"Sporazum Drnovšek-Račan koji je bio samo parafiran danas u Hrvatskoj važi za nepostojeći, ali je nesumnjivo preživio kao politička činjenica koju će morati uvažiti svaka arbitraža. Tim je neobičnije što se tog sporazuma prešutno odrekla i nova slovenska vlada", ocjenjuje Šetinc podsjećajući da u "njenom koalicijskom ugovoru on nije spomenut niti riječju".
Diplomacija koju sada vodi dugogodišnji ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel u odnosima s Hrvatskom sav je ulog dala "na jednog konja", potporu Hrvatskoj na njenom putu u Europsku uniju, ali je ta taktika propala već nakon "minornog incidenta", odnosno dogovaranja Hrvatske i italije o razgraničenju epikontinentalnih pojasa, primjećuje Šetinc.
"Sada je Janšina vlada kao protumjeru napravila zakon kojim je proglasila ekološku zonu na području koje Hrvatska drži svojim epikontinentalnim pojasom, a nakon oštre reakcije Sanaderove vlade požurila s objašnjenjima da je riječ o popravljanju pregovaračke pozicije prije razgraničenja odnosno arbitraže", piše Šetinc.
Komentator dodaje da ne razumije kako to može popraviti slovenske pozicije s obzirom na to da pregovori o razgraničenju nisu u tijeku i da "arbitražu najviše izbjegava upravo Slovenija". "Uz to, ne razumijem kako bi strategija bez glave i repa mogla predstavljati novi početak u odnosima između dviju najposvađanijih prijateljskih država", ironično se osvrće Šetinc na politiku sadašnje vlade u odnosima s Hrvatskom. Uza sve to, slovenska vlada podržala je što skoriju začetak pregovora Hrvatske s EU-om iako Hrvatska zbog problema oko Haaga i generala Gotovine već davno propušta rokove da se to dogodi, dodaje Šetinc.