Vijest o sastanku koji je slovenski šef diplomacije najavio dan ranije riječima da će europskim diplomatima pokušati pojasniti na što se zakon odnosi potvrdili su u ministarstvu vanjskih poslova za agenciju STA, ali ministarstvo o sastanku nije objavilo priopćenje za javnost. Rupel je inače u četvrtak na večer u razgovoru za TV Slovenija rekao da proglašenje slovenske zone u Jadranu nije izražavanje teritorijalnih pretenzija.
"Slovenija na temelju pravnih i političkih argumenata ima pristup otvorenom moru, zato joj pripada epikontinentalni pojas, te može proglasiti morsku zonu", rekao je Rupel.
Povlačenje hrvatskog veleposlanika iz Ljubljane na konzultacije Rupel je ocijenio pretjeranom reakcijom, dodajući da će Slovenija djelovati smireno i neće donositi jednostrana rješenja.
Slovenski ministar za okoliš i prostor Janez Podobnik izjavio je u petak na konferenciji za novinare u vezi sa spornim zakonom o proglašenju ekološke zone u Jadranu i epikontinentalnom pojasu da je proglašenje zaštitnog pojasa na moru slovensko suvereno pravo zasnovano na međunarodnom pravu i da spomenuti zakonski prijedlog nije pogoršao odnose s Hrvatskom.
"Kad se ostvaruje svoje suvereno pravo, na određeni način te odnose jačaš, a ne pogoršavaš", ocijenio je Podobnik.
Slovenske oporbene stranke sklone su podržati donošenje zakona u parlamentu koji će o njemu odlučivati idućeg mjeseca po hitnom postupku, ali osuđuju ministra vanjskih poslova Rupela da je reagirao presporo. Tako je Marko Pavliha zastupnik liberalnih demokrata (LDS), nekada najjače stranke u bivšoj vladi, u petak rekao da je očekivao da Rupel reagira već onda kad su se prije mjesec dana Hrvatska i Italija dogovorile "iza leđa Slovenije" o razgraničenju epikontinentalnog pojasa.