Koristeći usvojenu metodologiju iskazivanja državnih potpora koju koristi i Europska komisija, udio državnih potpora (bez poljoprivrede i ribarstava i prometa) u BDP-u u prošloj godini iznosi 1,11 posto, dok je u 2003. iznosio 1,63 posto, što predstavlja značajno smanjenje, ocjenjuju u Agenciji.
Kako se navodi u priopćenju Agencije, godišnje izvješće početkom ovog tjedna usvojilo je Vijeće za zaštitu tržišnog natjecanja i Agencija će ga uputiti Hrvatskom saboru.
Samo izvješće sastoji se od izvješća o radu Agencije za proteklu godinu u odnosu na državne potpore i izvješća Agencije o državnim potporama.
U dijelu izvješća o radu Agencije navedene su aktivnosti te institucije koje se odnose na uspostavu sustava nadzora državnih potpora, kao što su donošenje podzakonskih i ostalih provedbenih akata nužnih za učinkovito funkcioniranje kontrole državnih potpora, te na aktivnosti vezane uz rješavanje konkretnih predmeta državnih potpora. Također, ukazano je na probleme s kojima se suočava Agencija u provedbi Zakona o državnim potporama, osobito kada je riječ o suradnji s davateljima državnih potpora na lokalnoj razini.
U Godišnjem izvješću o državnim potporama dana je analiza dodijeljenih državnih potpora u prošloj godini, struktura državnih potpora po kategorijama i instrumentima dodjele državnih potpora.
Vijeće je na sjednici početkom tjedna raspravljalo i o zahtjevu za davanje suglasnosti na prijedlog davanja državnih jamstava pulskom Uljaniku za izgradnju pet brodova za stranog naručitelja, utvrdivši da se u konkretnim predmetima ne radi o državnim potporama u smislu Zakona i Uredbe o državnim potporama, te stoga za ta jamstva nije potrebno odobrenje Agencije.
Naime, Uredbom je uz ostalo propisano da državno jamstvo ne predstavlja državnu potporu ako korisnik zajma nije u financijskim poteškoćama, ako državno jamstvo ne pokriva više od 80 posto određene financijske obveze, ako je državno jamstvo povezano s određenom financijskom transakcijom, ograničeno po visini i vremenu trajanja, ako se za državno jamstvo zaračunava tržišna cijena, itd.
Vijeće je utvrdilo da se u slučaju pulskog Uljanik Brodogradilišta radi o poduzetniku koji uredno ispunjava svoje financijske obveze i za kojeg u posljednjih pet godina niti jedno činidbeno jamstvo nije bilo protestirano, da navedeno državno jamstvo ne pokriva više od 80 posto kreditnog zaduženja, da je ograničeno po visini i vremenu trajanja, te da stoga nije riječ o državnoj potpori u smislu odredaba Zakona i Uredbe o državnim potporama, navodi se u priopćenju koje je Agencija objavila na svojim web stranicama.
(Hina) xtp ybn