Ovaj će se projekt provoditi tijekom narednih 18 mjeseci, a trebao bi pomoći Hrvatskoj da razvije sustav kontrole državnih potpora te da među hrvatskim institucijama koje dodjeljuju državne potpore i korisnicima tih potpora podigne svijest o toj tematici i razumijevanje sustava državnih potpora.
Prvi tajnik Delegacije Europske komisije u Hrvatskoj Oskar Benedikt je tom prilikom kazao da Europska unija (EU) posebno vodi računa o pravilnoj raspodjeli državnih potpora, ukazujući na važnost razumijevanje štetnosti krivo dodijeljenih potpora.
Usklađivanje hrvatskog sustava državnih potpora dio je procesa približavanja Hrvatske EU, a najbolji način za brzo dovršenje procesa je korištenje iskustava zemalja članica EU. Naime, stariji partner hrvatskim institucijama u ovom projektu je njemačko ministarstvo financija, a mlađi partner Ministarstvo financija Slovenije.
Hrvatska se već Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju obvezala da neće davati državne potpore koje mogu ugroziti tržišno natjecanje ili narušiti trgovinske odnose između Hrvatske i Unije, čemu je prilagođen i Zakon o državnih potporama iz travanja prošle godine, podsjetila je predsjednica Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja Olgica Spevec.
Naime, u Hrvatskoj još uvijek prevladava sektorski sustav državnih potpora, umjesto horizontalnih, namijenjenih svim poduzetnicima primjerice za projekte novog zapošljavanja, prihvaćanja novih tehnologija, obrazovanje, restrukturiranje i sl., kazala je Spevec. Dodala je kako se nada da će ovaj projekt doprinijeti da i sektori poput brodogradnje i proizvodnje čelika izađu iz sektorskog sustava poticanja.
Sredstva iz ovog projekta, četvrtog CARDS projekta namijenjenog AZTN-u, namijenjena su usklađivanju zakonodavstva, profesionalnom usavršavanju zaposlenika Agencije, poboljšanju prikupljanja podataka i za slične aktivnosti podizanja svijesti o značenju državnih potpora.