"Neprimjereno je uvoditi davanja koja imaju sve karakteristike poreza, jer se ne odnose na sve građane već samo na bolesne. Novac koji će biti tako prikupljen predstavljat će 'kap u moru' i držati vodu nekoliko mjeseci, a građane će dodatno opteretiti", rekla je Antunović na današnjem susretu s novinarima.
Građani će od 1. listopada plaćati pet kuna za sanitetski prijevoz, te po 10 kuna za pregled, uputnice i recepte, ali ne više od 30 kuna mjesečno.
Vlada tako planira prikupiti 300 milijuna kuna godišnje.
SDP smatra da osnovno zdravstveno osiguranje treba zadržati svoju socijalnu dimenziju. Građani, plaćajući zdravstveni doprinos i dopunsko osiguranje, dovoljno izdvajaju za zdravstvo pa za dodatnih 30 kuna mjesečno bolesni neće dobiti bolju i kvalitetniju zdravstvenu zaštitu, ustvrdila je Antunović.
Potpredsjednica SDP-a drži da bi daleko bolja mjera bila korekcija police dopunskog zdravstvenog osiguranja. Ostaje neizvjesno tko će kontrolirati je li netko platio pristojbu, a neugodno iznenađeni troškovima mogli bi biti svi koji ne plaćaju policu dopunskog osiguranja i koji će, uz administrativnu pristojbu, morati platiti i participaciju.
"Sve što je u proteklih godinu dana činjeno u zdravstvu je krpanje rupa na teret pacijenata", smatra Antunović navodeći i posljednji primjer oko isplate regresa.
Ravnatelji bolnica dužni su zaposlenicima isplatiti po 1.000 kuna regresa bez da su ta sredstava prethodno bila uračunata u bolničke limite, pa će to dodatno povećati gubitke zdravstvenih ustanova.
Antunović je najavila da će SDP do studenoga izaći s konkretnim mjerama što treba učiniti u primarnoj zaštiti, bolničkom sustavu, zdravstvenom osiguranju i politici lijekova.
Tako će u slučaju prijevremenim izbora imati spremnu reformu zdravstva, kao nastavak reforme koju je započela bivša koalicijska vlast, a HDZ-ova zaustavila, napomenula je potpredsjednica SDP-a.