Voditelj tog projekta pri Institutu Vlado Dadić naveo je da je ta plutača, vrijedna 220 tisuća eura, prva od njih nekoliko koje će biti postavljene u sklopu projekta "Jadran", sa svrhom da se prikupe podatci potrebni za očuvanje mora, rekao je Dadić.
Projekt "Jadran" počeo se provoditi 2003. u suradnji Instituta za oceanografiju i ribarstvo, rovinjskog Centra za istraživanje mora, Instituta "Ruđera Boškovića" i Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu te splitske tvrtke "Marana".
U prvoj fazi projekta do kraja ove godine će se izraditi tri oceanografske plutače koje će biti postavljene u obalnom području sjevernog, srednjeg i južnog dijela Jadrana.
Uz dugoročno promatranje morskog okoliša uz hrvatsku obalu, što će omogućiti očuvanje kakvoće mora, krajnji je svrha projekta da preraste u promatrački sustav istovjetan meteorološkom, kazao je Dadić.
Svečanosti je nazočio i ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac. Ocijenivši da je projekt "Jadran" jedan od najvažnijih istraživačkih projekata u Hrvatskoj, dodao je da je u cijelosti proizvod hrvatskog znanja i plod suradnje više najvećih instituta u državi. To je pravi hrvatski proizvod za koji su već zainteresirane druge zemlje, što je posebno zadovoljstvo, kazao je Primorac.
Svečanu postavljanju prve hrvatske plutače u Jadranu nazočili su brojni znanstvenici iz cijele Hrvatske, splitsko-dalmatinski župan Ante Sanader, splitski gradonačelnik Zvonimir Puljić, zapovjednik HRM-a kontraadmiral Zdravko Kardum i drugi.