U tekstu, za koji će dvojica zastupnika sutra zatražiti potporu parlamentarnih klubova, osuđuju se svi pojedinačni zločini počinjeni u "Oluji" i "Bljesku".
Izražava se, međutim, zabrinutost zbog činjenice što se u nekim haaškim optužnicama "Oluja" kvalificira kao "udruženi zločinački pothvat s ciljem etničkog čišćenja".
Ističe se da je svrha te akcije bila oslobađanje okupiranoga hrvatskog teritorija, na kojem su srpske paravojne snage i JNA vršile sustavan teror i provodile politiku etničkog čišćenja.
Navodi se da je saveznički karakter "Oluja" formalno dobila potpisivanjem Sporazuma o vojnoj suradnji između RH i BiH u Splitu 22. srpnja 1995.
"Oluja" je, međutim, tvrde autori teksta, saveznički karakter imala i znatno prije, jer su u njezinoj obavještajnoj, strategijskoj, operativnoj i diplomatskoj pripremi i izvedbi sudjelovali predstavnici mnogih zemalja.
Posebna zahvalnost izražava se bivšem američkom predsjedniku Billu Clintonu i njegovim najbližim suradnicima - Alu Goreu, Madeleine Albright, Richardu Holbrookeu, Anthonyju Lakeu, Peteru Galbrightu i drugima, te NATO-ovim snagama, koje su "imale odlučujuću ulogu u konačnom slamanju velikosrpske agresije".
Predloženi tekst autori će sutra poslati svim saborskim klubovima, a očekuju da će usklađeni tekst Sabor donijeti prije ljetne stanke, u povodu 10. obljetnice "Oluje", koja se obilježava 5. kolovoza.