Prema Letičinoj zamisli, "Oluja" bi se deklaracijom definirala kao "saveznička operacija izvedena uz puni međunarodni legitimitet, pokrivena rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a i izvedena uz potporu SAD-a".
Letica je novinarima u Saboru kazao kako je o svom prijedlogu danas razgovarao i s premijerom Ivom Sanaderom, koji, tvrdi Letica, nema ništa protiv takve inicijative.
Letica je stoga krenuo u lobiranje za potporu parlamentarnih stranaka, a o svemu će se, kaže, konzultirati s Ivom Josipovićem iz SDP-a i Andrijom Hebrangom iz HDZ-a.
Usuglase li se klubovi o tekstu deklaracije, o njoj, po Letici, u Saboru ne bi trebalo ni raspravljati, nego bi je zastupnici bez rasprave mogli donijeti jednoglasno.
Letica smatra da bi donošenje takve deklaracije moglo pridonijeti raščišćavanju kontroverzi koje su o "Oluji" proizvele određene kvalifikacije iz haških optužnica.
"Oluju" bi, drži Letica, u toj deklaraciji trebalo staviti i u kontekst srebreničke tragedije, budući da je ta vojno-redarstvena akcija, napominje, pomogla sprječavanju sličnih zločina na teritoriju BiH.
Letica smatra da bi deklaraciju Sabor trebao donijeti prije ljetne stanke, a u povodu 10. obljetnice "Oluje", 5. kolovoza.