Iz HND-a podsjećaju da je na nedavnom okruglom stolu na kojemu su bili predstavnici Ministarstva kulture i Udruge nakladnika dogovoreno da se javno apelira na redakcije da porade na izradi statuta medija. Ta je obveza propisana Zakonom o medijima iz svibnja prošle godine.
U HND-u naglašavaju potrebu sređivanja odnosa u redakcijama i pritom ističu da su spremni pomoći redakcijskim ograncima u izradi prijedloga statuta i u pregovorima s nakladnicima medija, odnosno poslodavcima.
Statuti medija bi, među ostalim, trebali utvrditi način sudjelovanja novinara u postupku imenovanja i razrješenja glavnog urednika, slobodu rada i odgovornost novinara. Tim bi se aktom nadalje trebali utvrditi uvjeti i postupak po kojem glavni urednik i urednici imaju pravo na ostavku uz pravičnu otpremninu u slučajevima promjene u vlasničkoj ili upravljačkoj strukturi medija koje bi dovele do bitne promjene u programskoj osnovi ili programskom sadržaju toga medija. Riječ je o tzv. klauzuli savjesti.
Po Zakonu o medijima, statut medija donose nakladnik i predstavnik novinara uz prethodnu suglasnost većine ukupnoga broja novinara medija. Novinari svog predstavnika biraju većinom glasova.
Ako nakladnik i predstavnik novinara statut medija ne donesu u roku od šest mjeseci od početka rada medija, statut će na zahtjev predstavnika novinara, u roku od tri mjeseca od dana primitka zahtjeva, donijeti arbitraža sastavljena od jednakog broja zastupljenih predstavnika udruga nakladnika i novinarskih udruga, stoji u Zakonu.